Kihnu rahvamaja valmib vaatamata tülile

14. august 2001, 08:54

Augusti viimasel päeval loodetakse Kihnus pidada uue rahvamaja avamispidu, kuigi Kihnu vallavolikogu opositsioon pani hääletusele kalli ehituse seiskamise, kuid kaotas, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Viimistlustööd käivad, naised koovad lavale Kihnu seelikukangast eesriideid ning kõigi märkide järgi on tõesti augustis avamine,? sõnas Kihnu vallavolikogu esimees Johannes Leas. ?Minu arvates oleks ehituse seiskamine mõistusevastane eriti nüüd, kui ehitusel on teha viimased hingetõmbed.?

9,8 miljonit krooni maksma minev uus Kihnu rahvamaja ehitatakse 1999. aasta 30. septembril maha põlenud rahvamaja asemele. 1,5 miljonit krooni vajalikust summast on veel puudu, kuid ehitusfirma FKSM lubas ehituse sellest hoolimata lõpetada. Üldpinda on hoones 1100 ruutmeetrit.

Hoone projekti autorid arhitektid Leonhard Lapin ja Toomas Rein tegid hoone eskiisprojekti osaliselt annetusena. Tasu selle eest ? 200 000 läks kaheksa inimese vahel jagamisele.

Kui esialgsed joonised olid vallavolikogule üle antud, otsustas volikogu arhitektide teenetest loobuda ja anda tööjooniste ja tehniliste jooniste tegemine konkursi võitnud ehitusfirmale FKSM, sest ehitusfirma oli valmis tehnilise projekti tegema poole odavamalt.

?See on jõhker autoriõiguste rikkumine, tekib küsimus, et kui hoone kokku kukub, et kes siis vastutab ? arhitekt või ehitaja, ning kes üldse on selle hoone autor,? sõnab Lapin. ?Meie võisime ju annetusena projekti teha, aga viieks kuuks viisteist projekteerijat tasuta tööle panna poleks me suutnud.?

?Äärmisel ebasoliidne on tellija soov hoone iga hinna eest valmis saada. Kui me oleksime teinud kõik joonised ise, võiks tegu olla rahvusvahelist tähelepanu pälviva arhitektuurilise objektiga, nüüd on kaheldav isegi selle autorlus, rääkimata konstruktsioonidest,? lisas Lapin. ?Mind huvitab kuidas saab võtta vastu hoone, millel puudub tehniline projekt. Samuti loobuti meie poolt pakutud sisekujundusprojektist.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing