Ülemiste kajakad hakkavad lennuliiklust ohustama

06. september 2001, 08:41

Jõelähtmele planeeritud uus prügila võib Tallinna lennujaamale ohtlikuks saada. Ülemiste järvel pesitsevad kajakad hakkavad hommikul otse üle lennuraja prügimäele ja õhtul tagasi lendama. Tänavu on lindude süül olnud juba viis vahejuhtumit, kirjutab SL Õhtuleht.

'Kui Jõelähtme prügilat Vene ajal esimest korda mainiti, olid linnud probleemiks,' räägib Tallinna Jäätmekeskuse juhatuse liige Rein Pillerpau. 'Tehti uuringuid, kuidas seda kajakate kolooniat Ülemiste järvel hävitada,' mäletab ta. Nüüd pole Pillerpau enam kuulnud, et linnud kellelegi muret teeksid.

'Nõukogude ajal mõeldi lindude hävitamiseks välja igasuguseid plaane, aga kuna prügila ehitus ei läinud käima, siis jäi kõik unarusse. Nüüd pole seda küsimust enam keegi puudutanud,' muretseb Pillerpau, kelle arvates hakkavad praegu päeval Pääskülas olevad kajakad uue prügila valmimisel Ülemiste järvelt otse piki lennurada Jõelähtmele lendama.

'Pole just väga tõenäoline, et lennuk linnu pärast alla kukub, ent mootorivigastus on küll kindel. Õnnetuse tõsidus oleneb sellest, kas tegu on linnuparve või üksiku linnuga, õhusõiduki tüübist ja selle kiirusest,' loetleb lennuameti lennunduslubade osakonna juhataja Ludvig Eit.

'Ülemiste järve kajakakoloonia on nii väike, et need linnud meile küll peavalu ei tohiks põhjustada,' arvab Tallinna lennujaama lennuohutus- ja julgestusjuht Ats Künnapuu. Tema andmeil elab Ülemiste järvel kõigest 400 lindu. 'Oleme nende pesasid ja mune hävitanud,' lisab ta oma sõnade kinnituseks, täpsustades, et muret on suurte merekajakatega. 'Just need, kes seal Dvigateli katusel pesitsevad ja meil söömas käivad, teevad muret,' räägib ta ja lubab, et vajadusel kasutatakse tiivuliste eemalhoidmiseks isegi pürotehnikat.

Ats Künnapuu meelest pole tänavu lindudega olnud viis intsidenti kuigi märkimisväärsed. 'See on küllaltki hea number, meil on palju hullemaid aastaid olnud,' märgib ta.

Künnapuu sõnul on muidugi karta, et pärast uue prügila valmimist hakkab lennuväljalt rohkem linde üle lendama. 'Ka varesed ju kurseerivad meist üle,' ütleb ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing