Jaapani teadlane tegi maailma väikseima pulli

07. september 2001, 15:29

Jaapani teadlane Satoshi Kawata lõi kümme mikronit pika ja seitse mikronit kõrge ehk umbes punase verelible suuruse plastist pulliskulptuuri, kirjutab Postimees.

Jaapani teadlase loodud maailma väikseim, punase verelible suurune pulliskulptuur võib kaasa tuua kauaoodatud läbimurde nanotehnoloogias.

Osaka ülikooli professori Kawata täiuslikkuseni töödeldud plastskulptuuri näeb ainult võimsa elektronmikroskoobiga, sest selle pikkus sarvedest sabani on sajandik millimeetrit ehk kümme mikronit. Üks mikron on millimeetrist tuhat korda väiksem.

Mikropulli loomine ei olnud Kawatale eesmärk omaette. Samal moel plastiku töötlemine aitab infotehnoloogiatööstusel tulevikus vabaneda ränisõltuvusest ning luua väga väikeseid arvuteid.

Plastikut saab kiipide loomisel märksa paindlikumalt kasutada kui räni, mis on praegu kiipide alusmaterjaliks. Hiljutised avastused on näidanud, et plastik juhib elektrit, ning see avab plastiku kasutusvõimalused loendamatutele kiibirakendustele.

Kawata loodud tehnoloogia võimaldab ehitada molekulaarahelates koosnevaid kolmemõõtmelisi plastkiipe, mis suurendab kiipide võimsust mitmekordselt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing