EPL: Eesti pangandust praegu suured muutused ei ähvarda

02. oktoober 2001, 08:29

Kui paari aasta eest näis, et Põhja- ja Baltimaade tulevik on käputäis erinevaid finantsasutuste kaubamärke ja veel vähem finantsasutusi nende taga, siis täna paistab, et konkurents pangandusest ei kao, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

On selgunud, et SEB ja Swedbank ei ühine, Sampo ja Norra kindlustusselts Storebrand samuti mitte, Eestis plaanib tegevust alustada Läti Parex Bank (esialgu küll ainult esindusega). Mis juhtub panganduses edasi?

Nii Euroopa Liidu võimud kui ka Eesti Pank peavad konkurentsi säilitamist tähtsaks ? suurpangad niisama lihtsalt liitumisluba ei saa. Ka Eesti Panga kunagine otsus Forekspank päästa on konkurentsi mõttes igati kasulikuks osutunud, sest nüüdne Sampo Pank on enamikule klientidest Hansapanga ja Ühispanga kõrval tõsiseltvõetav alternatiiv.

Lähiaastail võivad nõrgeneda mitmed viimase aastakümne ühinemisstiimulid. IT-buum on ümber saanud, mis tähendab, et palju IT-töid peaksid pangad nüüd saama teha odavamalt kui aasta või kaks tagasi, ka väiksemale pangale jõukohaste kuludega. Samuti on karta, et nõrgeneb globaliseerumise trend, mis tähendab, et uute hiigelpankade järele, mis suudavad teenindada klienti kõikjal maailmas, pole enam nii suurt vajadust kui varem.

Eesti panganduses on lähematel aastatel oodata praeguse olukorra püsimist. Parex jääb arvatavasti ainsaks uueks turule tulejaks, siin juba tegutsevate pankade omanikud ja tegevusstrateegia ei muutu. Erakliendi põhiliseks valikuks jääb ikka Hansapank või Ühispank, alternatiiviks Sampo ja Nordea.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing