Eesti-Soome merekaabli ehitus algab kevadel

08. oktoober 2001, 06:49

Aastaid küpsenud Eesti-Soome elektri merekaabli plaan on jõudnud lõppfaasi, sel nädalal kirjutavad osalised alla põhitingimuste lepingule ja annavad rohelise tule kevadel algavatele ehitustöödele, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Põhitingimuste lepingule kirjutatakse alla järgmisel (sellel ? toim.) nädalal,? kinnitas reedel Eesti Energia kommunikatsioonijuht Erki Peegel. ?Ehitus algaks tuleval kevadel ja aastaks 2004 oleks suurprojekt valmis,? lisas ta.

Augustis esitas Eesti-Soome merekaabli projektis tippjuhtkonna tasemel liiderrolli kandev Pohjolan Voima Soome kaubandus- ja tööstusministeeriumile taotluse 70 kilomeetrise kaabli rajamiseks, mis on vajalik riigi piiri ületava kõrgepingeliini ehituseks. See samm kinnitab saja miljoni eurose projekti konkretiseerumist.

Merekaabli projektiga tegeleb võrdsetel tingimustel hiiglaslik seitsmeliikmeline konsortsium, kuhu kuuluvad lisaks Eesti Energiale ja Pohjolan Voimale ka Helsinkin Energia Soomest, Rootsi firma Granige.

Hiljuti on lisandunud konsortsiumi veel Läti Latvenergo, Norra riiklik Statkraft ja USA börsiettevõtte TXU tütarfirma TXU Nordic Energy.

Osanike ringi laiendamisega tõsteti ühtlasi kaabli läbilaskevõimsus 230 megavatilt 315 megavatile.

Peegli sõnul finantseeritakse projekti laenuga. Samuti pole tema sõnul elektrihinnale mingit mõju, kuna tegemist ei ole suurte mahtudega.

Osalistele toob kaabel kaasa olulist majandusedu. Näiteks leidis Peegel, et Eesti-Soome merekaabli projektil on seos Eesti Energia ja Latvenergo kavandatava kõrgepingeliini ehitusega Sindi ja Salaspilsi vahel, kuna viimane võimaldaks merekaabli olemasolul suurvee mõnekuisel perioodil müüa Läti hüdroenergiat Põhjamaade turul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing