Viljandi tekstiilitööstus kasvab maailmamajanduse langusest hoolimata

01. november 2001, 08:08

Kuigi tekstiilitoodangu müügi kasv Eestis vähenes septembris augustiga võrreldes ligi neli protsenti, saavad Viljandi tekstiilifirmad järjest uusi tellimusi, kirjutab Sakala.

Viljandi suuremate tekstiilifirmade Mivar-Viva ja Toom Tekstiil juhid ütlesid, et kumbki ettevõte pole oma nahal langust tundnud.

?Järjest tuleb uusi tellimusi juurde,? ütles Mivar-Viva juhataja Aleksander Sepp.

Toom Tekstiilil on tegevdirektor Vahur Roosaare andmetel tellimusi rohkem kui tootmisvõimsust ja toodang on juba mitmeks kuuks ette müüdud.

Roosaare sõnul investeerib Toom Tekstiil maailmaturu pingelisele olukorrale vaatamata endiselt vähemalt miljon krooni kuus. ?Loomulikult püüame olla konservatiivsed, et ennast mitte lõhki investeerida,? lisas tegevdirektor.

Aleksander Sepa arvates on suure nõudluse põhjuseks Euroopa arenenud riikides asuvate tehaste suutmatus konkurentsis püsida. ?Sealne tootmine on liiga kallis ja paljud lähevad pankrotti. Leitakse, et meilt on tunduvalt odavam osta.?

Müügiedu põhjus on ka see, et mõlemad ettevõtted ekspordivad oma toodangut Euroopasse, mitte Ameerikasse, kus ostmine on pidurdunud.

Enamik Toom Tekstiilis ja Mivar-Vivas kasutatavatest kangastest tuleb Pakistanist, kes jätkab tarneid reeglipäraselt, hoolimata naaberriigis Afganistanis käivast sõjast.

Vahur Roosaare ütlemist mööda asus Toom Tekstiil siiski nii pea, kui olukord piirkonnas keeruliseks läks, teisi võimalusi otsima. ?Need leidsime idast, sest Euroopa hinnatase ei rahulda meid,? selgitas ta. Pakistanis toodetav kangas on näiteks Eestis tehtavast rohkem kui kaks korda odavam.

Sepa teada on Pakistani ettevõttess umbes 600 tootjat, kes tegutsevad väga algelistes tingimustes. Neist vaid kümnendik on usaldusväärsed. ?Pole mingi ime, kui kanga peal jooksevad 200 meetrit lapse porised jalajäljed.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing