Uued rüpsisordid Jõgeva sordiaretajatelt

20. november 2001, 10:26

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi teadusnõukogu esitas oma selle aasta viimasel koosolekul riiklikku sordikatsetusse kaks uut talirüpsi aretist, valmimisjärgus on veel mitmed köögivilja ja heintaimede uued sordid, kirjutab Vooremaa.

Jõgeva SAI ja Svalöf Weinbuli AB vahel sõlmiti 1993. aastal koostööleping talirüpsi aretamiseks. Aretus toimub mõlemas instituudis ja nii ongi kõik riiklikku katsetusse antavad sordid alates 1997. aastast koostöösordid.

Kahe sordiaretusinstituudi koostööga jõuab uute sortideni kiiremini. Koostöös on juba saadud Tellus ja Prisma. Need kantakse sordilehele, mis tunnistab, et uus sort on lõplikult valmis.

'Uutel talirüpsisortidel on mitmeid eeliseid, näiteks seegi, et need on tunduvalt kiirema kasvuga kui rapsisordid. Põllumehele tuleb uute talirüpsisortide kasvatamine odavam, sest umbrohu ja putukatõrjeks kulub vähem vahendeid,' selgitas põldkaunviljade ja õlikultuuride aretusrühma juhataja, põllumajanduskandidaat Saima Kalev.

Jõgeva SAI teadusliku nõukogu poolt riiklikku sordikatsetusse esitatud talirüps Rival ja teine sort, millel seni üksnes aretusnumber SWJ 1625, on olnud võrdluskatsetel Eestis ja Rootsis võrreldes standardsortidega talvekindlamad ja kõrgema saagikusega.

Järgmisel aastal Jõgevalt tulevatest uutest sortidest rääkides oli instituudi direktor Mati Koppel napisõnaline: 'Võib tulla heintaimi, loota on uusi tomatisorte.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing