EPL: Viimase kolme kuu sünnid ja surmad jäid registreerimata

05. jaanuar 2004, 07:54

Läinud aasta sündide, surmade, abielude ja abielulahutuste kohta pole riigil terviklikku ülevaadet.

Isikuandmete kaitse teravate probleemide tõttu lõpetas statistikaamet sügisel rahvastikustatistika kogumise, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Rahvastikustatistika tootmine on juba mitu kuud peatatud. Meil ei ole õigust koguda isikustatud andmeid,? tunnistas statistikaameti õigusnõunik Marika Viirand. Seetõttu ei tule tema sõnul kokku 2003. aasta tervikandmed ega saa näidata rahvastiku arengut aastate võrdluses. ?Hetkel on seis kriitiline,? lausus Viirand.

Segaduse põhjuseks on oktoobris jõustunud uues isikuandmete kaitse seaduses sisalduvad ranged piirangud.

Andmekaitse inspektsiooni peadirektor Urmas Kukk peab ebaseaduslikuks kogu rahvastikku puudutavat statistikat. ?Statistika peab olema umbisikuline. Statistikaamet on tegelenud aga isikustatud statistika kogumisega, milleks tal puudub seaduslik alus,? ütles Kukk.

Infokogumise reeglite pärast on statistikaamet ja andmekaitse inspektsioon löönud lahinguid juba mitu aastat. 2002. aastal asus inspektsiooni poolele ka õiguskantsler Allar Jõks.

Olukord on pannud nördima ka rahvastikuteadlasi. Eesti Demograafia Assotsiatsioon teatas presidendile ja riigikogule saadetud pöördumises, et demograafidel pole enam võimalik tööd teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing