PM: Rahvaliit pidurdab ametnike palgareformi

28. aprill 2004, 08:08

Ametnike palgareform võib lükkuda tulevikku, sest Rahvaliidu esimehe Villu Reiljani hinnangul on praegune reformikava toores ja vastuoluline.

«Sisuline töö alles algab,» kommenteeris Reiljan eile Postimehele uut avaliku teenistuse reformikava. «Kuigi avaliku teenistuse tõhustamine on põhimõtteliselt õige eesmärk, ei saa seda teha rabistades ja kaalutlematult.»

Justiitsministeeriumi eestvedamisel valminud uus avaliku teenistuse kontseptsioon muudab märkimisväärselt seniseid, peaaegu kümme aastat kehtinud avaliku teenistuse põhimõtteid.

Uue kava kohaselt kaovad ametnike palgaastmed, lisatasud ja soodustused ning ametniku töötasu hakkab sõltuma eeskätt kokkuleppest asutuse juhiga, nagu eraettevõttes.

Praegu maksab riik ametnikele astmepalka ja suur osa nende tegelikust sissetulekust koosneb paljudest lisatasudest, mille maksmiseks puudub selge sisuline põhjendus.

Reiljani hinnangul on uuel kontseptsioonil siiski terve hulk vigu. Rahvaliidu juhile ei meeldi näiteks, et mitmel pool tahetakse otsustamine jätta subjektiivselt juhist sõltuvaks ja üleminekuperiood on niivõrd lühike, et kaob ära avaliku teenistuse järjepidevus ja stabiilsus.

Samuti nägi Reiljan dokumendis hulganisti vastuolusid. «Näiteks soovitakse ühelt poolt teha kõik võimalikult avatuks ja saata ametnikud turule erasektori töötajatega konkureerima, teisalt kavatsetakse ametnike koolitus täielikult tsentraliseerida,» leidis ta.

Osa nõudeid on Reiljani arvates aga lausa absurdsed, näiteks see, et tahetakse konkursi alusel hakata värbama ka kõige madala astme töötajaid ja tehnilist personali.

Heaks ei pea Rahvaliidu juht ka justiitsministeeriumi soovi jätta ametnike haridusenõuded seadusest välja, sest see ei aita kindlasti kaasa ametnikkonna kompetentsuse tõstmisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing