EE: Brüssel kardab Euroliidu ja USA viisasõda

06. mai 2004, 08:16

Financial Timesi ja EuObserveri andmeil üritab Euroliit vältida olukorda, kus uued liikmesmaad nõuaksid solidaarselt viisavaba rezhiimi USA-ga.

Eesti Ekspress kirjutab, et kõik senised ELi liikmesmaad, väja arvatud Kreeka, omavad USAga viisavabadust. Uutest riikidest saavad viisata USAsse vaid sloveenid. Brüssel ei välista, et näiteks Poola või Tshehhi võib nõuda, et ELi riigid üksmeelselt kehtestaksid vastumeetmena nende kodanikelt nõutavaile viisadele ka USA kodanike suhtes viisanõude. Selline 'solidaarsusklausel' sisaldub ELi lepingutes, kuid näiteks Kreeka pole pidanud vajalikuks seda kasutada. Poola on aga häälekalt esinedes nõudnud USAlt, et muude liitlassuhetega kaasneks ka viisavabadus Poola kodanikele nagu enamikule praegustele EL maadele.

USA suursaadik Eestis Joseph M. DeThomas oli hiljuti saatkonna koduleheküljel küsimustele vastates Eesti-USA viisavabaduse kehtestamise osas pessimistlik. Ta kinnitas, et viisavabadus pole USA-le poliitiline otsus. 'Tuginedes Eesti statistikale, mis näitab ebaseadusliku USAs viibimise ja töötamise osakaalu, on ebatõenäoline, et Eesti ja ka teised uued ELi ja NATO liikmed sellise vabastuse osaliseks saavad,' märkis ta.
Eesti on kehtestanud USA kodanikele lühiajalisteks külastusteks ühepoolse viisavabaduse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing