Olukorra talumine on uues käibemaksuseaduses teenus

13. mai 2004, 12:52

Uus käibemaksuseadus tõlgendab maksustatava teenusena olukorra talumist, majandustegevusest hoidumist ja õiguse kasutamisest loobumist.

Alates 1. maist tuleb nimetatud tegevuste või tegemata jätmiste puhul maksu maksta siis, kui selle eest saadakse tasu. BDO Eesti ASi juhtivkonsultant Kalle Kägi tõi tänasel Äripäeva maksuseminaril näitena olukorra, kus konkurendile makstakse selle eest, et ta ei avaks oma salongi kohe teie läheduses. 1. maist on see käive. Samasse käibekategooriasse kuuluvad ka mitmesugused hüvitised. Raha saav konkurent või partner peab seega väljastama arve ja märkima sellele ka käibemaksu summa. Kägi selgitas, et põhimõtteliselt kehtis selline reegel ka varem, kuid enamjagu selle vastu eksiti. 'Lihtsalt ei osatud sellistes tegevustes näha teenust. Nüüd on see selgelt seaduses välja öeldud,' lausus ta.
?Loomulikult peab tegu olema ettevõtlusega - kui erasikule makstakse raha, et ta lõpetaks näiteks üürilepingu, siis see ei ole eraisiku jaoks ettevõtlus,? täpsustas Kägi.

Uues seaduses on täpselt lahti mõtestatud ka elektroonilised teenused nagu näiteks veebikeskkonna võõrandamine, elektrooniliselt edastatav muusika, film, mäng, elektrooniline kaugõpe jms. Nende teenuste osutamisel välisriigi firmale üldjuhul Eestis käibemaksu tasuda ei tule. Erand on vaid sel juhul, kui teenuse saajaks on Euroopas asuv mittekäibemaksukohustuslane. Nende teenuste soetamisel Eesti ettevõtte poolt, tuleb aga käibemaks tasuda Eestis. Kokku on selliseid elektroonilise tegevuse liigitusi seaduses konkreetselt välja toodud kaheksa. ?Kui aga lihtsalt suheldakse elektrooniliselt, siis see ei ole veel teenus,? rõhutas Kägi vajadust jälgida elektroonilise tegevuse sisu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing