Eesti maksekultuur lõunanaabritest kõrgem

07. veebruar 2006, 09:50

Läti ja Leedu maksetavad sarnanevad Kesk-Euroopa riikidele, samas kui Eesti kuulub Põhjamaade korrektsemate maksjate hulka, selgub Intrum Justitia uuringust.

Eestis ja Soomes on arve keskmiseks maksetähtajaks 20 päeva, Lätis ja Leedus vastavalt 23 ja 29 päeva. Arved tasutakse Eestis aga peaaegu kaks korda kiiremini kui Leedus. Kui Eestis on arvete tasumise keskmine aeg 27,5 , siis Leedus 45 päeva. Lätis hilinevad ettevõtted arvete maksmisega ligi 13 päeva ja keskmine makseaeg on seal 35. päeva pikkune.

Eesti ettevõtete maksekultuur on võrreldes eelmise aasta kevadega veelgi paranenud. 2003 aastal viivitati maksmisega keskmiselt 9 päeva, 2004 aastal 11 päeva ja möödunud aasta lõpul vaid 7,5 päeva.

1997.aastal Intrum Justitia poolt Eestis läbi viidud maksetavade uuringu kohaselt viivitasid Eesti firmad arvete tasumisega koguni 16 päeva.

Kõige kiiremini tasuvad Euroopas arveid jätkuvalt soomlased, kes hilinevad maksetega keskmiselt kuus päeva. Arvete tasumise kiiruselt jäävad Eesti firmad Soome ettevõtetest maha vaid poolteise päeva võrra. Kõige kauem tuleb arvete tasumist oodata Kreekast, Itaaliast ja Portugalist. Aeg arve väljastamise ja tasumise vahel Lätis ja Leedus on sarnane Tsehhi, Ungari, Hollandi, Belgia, Saksamaa ja Poola ettevõtete maksekäitumisele.

Euroopa juhtiv krediidikorraldusteenuste osutaja Intrum Justitia viib alates 2003 aasta lõpust kaks korda aastas läbi Euroopa ettevõtete maksekäitumist ja sellega seonduvaid suundumusi puudutavat uuringut. Tegemist on ainsa omataolise maksekultuuri ja –tavade uuringuga Euroopas, milles osaleb üle 1000 ettevõtte 23 riigist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing