EL ähvardab Saksamaad tubakareklaamide pärast kohtuga

13. aprill 2006, 15:49

Euroopa Liidu tervishoiuvolinik ähvardas eile Saksamaad ja mitut EL riiki kohtuga, kui need ei täida tubakareklaame keelavat direktiivi, vahendab PM Online.

Tervishoiuvolinik Markos Kyprianou ütles, et kavatseb järgmisel kuul anda Saksamaa sealsetes ajalehtedes ja internetis tubakareklaamide avaldamise keelu lõpptähtajast üleastumise tõttu Euroopa kohtusse.

Ta lisas, et sama saatus ootab ka Hispaaniat, Ungarit, Itaaliat ja Tšehhit.

Need riigid allkirjastasid 2003. aastal tubakareklaame keelava lepingu, kuid pole seda täitnud näiteks vormel-1 autodel olevate tubakareklaamide suhtes.

„Euroopa Liidus sureb aastas suitsetamise tagajärjel 650 000 inimest, kuigi suitsetamine on kõige lihtsamalt välditav surmapõhjus. Aastas läheb see maksma 100 miljardit eurot ehk 1,5 triljonit krooni,” ütles Kyprianou.

Ta lisas, et keelamine on hea investeering, kuna just tubakareklaamid suurendavad suitsetamist ning juhatavad noori ja lapsi halva harjumuse juurde.

Kriitikute arvates on nii Saksamaa parem- kui ka vasakpoolsed valitsused teinud siiani väga vähe või peaaegu üldse mitte midagi mitte-suitsetajate kaitsmiseks.
Selle põhjuseks võib olla soov säilitada häid suhteid poliitikute ja tubakatöösturite vahel.

Eile teatas Saksamaa tarbijakaitseameti esindaja, et valitsus on vaidlustanud ELi poolt peale surutud tubakareklaame keelava regulatsiooni ning alustanud selle vastu kohtumenetlust.

Saksamaad peetakse Lääne-Euroopa riikidest kõige suitsetajasõbralikumaks, siiani on riigi baarid ja restoranid mitte-suitsetajatele mõeldud kohtadesse leigelt suhtunud.
Saksamaa ja Luxembourg on ainsad riigid, kus on keeldutud 2003. aasta tubakareklaame keelavat ettekirjutust täitmast.

Siiski on Luxembourg teatanud, et kavatseb vastavasisulise seaduseelnõu vastu võtta, vältimaks trahve, millega Saksamaa silmitsi seisab.

Suurem osa Euroopa riikidest on võtnud suuna tubakareklaamide keelustamisele. Iirimaa, Itaalia, Rootsi, ELi mitte kuuluv Norra ja Malta on keelanud avalikes kohtades suitsetamise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing