Eesti Panga majandusprognoos: Eesti võib liituda euroalaga 2008.

15. mai 2006, 16:20

Rahanduskomisjon pani paika tähtajad Eesti Panga seaduse muutmise eelnõu vastuvõtmiseks ja kuulas ära Eesti Panga majandusprognoosi aastateks 2006-2008.

Eesti Panga seaduse muutmise eelnõu on Riigikogus teisel lugemisel 1. juunil ja peaks rahanduskomisjoni ettepaneku kohaselt jõudma kolmandale lugemisele 6. juunil.
Eesti Panga seaduse muutmise ja täiendamise seadus on vajalik eeskätt euro kasutuselevõtuks Eestis. Sellega likvideeritakse vastuolud Euroopa Ühenduse õigustiku ning Eesti Panga eesmärkide ja ülesannete, emissiooniõiguse jms. osas, teatas riigikogu pressitalitus.

Eesti Panga asepresidendi Märten Rossi poolt täna rahanduskomisjonis tutvustatud majandusprognoosi kohaselt võib Eesti täita Maastrichti inflatsioonikriteeriumi 2007. aasta esimeses pooles ja liituda euroalaga 1. jaanuaril 2008.

Prognoosi kohaselt alaneb inflatsioonitempo 2006. aastal 3,6 protsendini ja langeb järgmisel aastal 3 protsendini. Inflatsioon saavutab madalaima taseme 2007. aasta esimesel poolel, mil avaneb võimalus Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmiseks. Prognoos lähtub eeldusest, et alkoholi- ja tubakaaktsiiside tõusu lükatakse edasi ning naftahinna juures ei tule üllatusi.

Pank on seisukohal, et euro kasutuselevõtu lühiajaline edasilükkamine ei tohiks tekitada majanduses tagasilööke, ent tõsiselt tuleks panga hinnangul kaaluda võimalikke mõjusid Eesti majandusele juhul, kui euro peaks tulema kasutusele hiljem kui 2008. aastal.

Lisaks eelnevale prognoosib Eesti Pank kiire majanduskasvu jätkumist: käesoleval aastal on see panga kinnitusel 8,1 ning kahel järgmisel aastal vastavalt 7,6 ja 6,9 protsenti.

Probleeme näeb pank välisvõla jätkuvas kasvus, mille tõttu jooksevkonto puudujääk paraneb aeglaselt. Jooksevkonto puudujääk alaneb Eesti Panga hinnangul tänavu 9,6 protsendini ning edaspidi 9,4 ja 9,0 protsendini.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing