MKM: Tootjahindade kasvu mõjutas suurenenud nõudlus maailmaturul

Gert D. Hankewitz 20. juuni 2006, 12:27

Majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi kommentaar tootjahindade tõusule:

Maikuus jätkasid tootjahinnad eelmiste kuudega sarnaselt liikumist kasvutrendil. Tootjahinnad olid aprilliga võrreldes 0,2% kõrgemad, samas 2005. aasta maikuu hinnatasemega võrreldes tõusid hinnad 4,4%. Lisaks tootmissisendite kallinemisele on mitmes tööstusharus tootjahindade kasvu mõjutanud ka suurenenud nõudlus maailmaturul.

Tootjahindade kasv toiduainetööstuses püsis aeglasem töötleva tööstuse keskmisest hinnakasvust, aastatagusega võrreldes olid tootjahinnad maikuus 3,2% kõrgemad. Kiire hinnatõus iseloomustas endiselt kalatööstust ja joogitööstust, kus tootjahinnad on aastaga tõusnud vastavalt 8,2 ning 4,4%. Teistes toiduainetööstuse allharudes oli hinnakasv aeglasem.

Kiireim tootjahindade tõus toimus jätkuvalt ehitusmaterjalide tööstuses, kus võrreldes eelmise aastaga kasvasid tootjahinnad 10,5%. Hindade kasvu põhjuseks oli tööjõu, kütuse ning keskkonnatasudega seotud kulude kasv, kuid teisalt on võimaldanud hindu kergitada ka püsivalt tugev nõudlus ehitusmaterjalide järele. Nafta hinna tõus hoiab aastatagusest kõrgemal tootjahindu keemiatoodete tootmises (6,4%), nõudluse suurenemine maailmaturul on lubanud kergitada hindu elektrimasinate ning aparaatide tootmises (5,4%).

Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt küsitletud ettevõtjad ootasid lähiajaks viimaste kuudega sarnaseid arenguid müügihindade edasise kasvu osas. Hindade kasvu suhtes on ootused kõrgeimad elektrimasinate ja aparaaditööstuses, metallitööstuses, puidutööstuses ning ehitusmaterjalide tootmises. Hindade langemist nähakse ette masinate ja seadmete tootmises ning tekstiilitööstuses.

Mais ekspordi- ja impordihindade aastane kasv kiirenes oluliselt ning ulatus vastavalt 4,4 ja 4,9%ni. Samas aprilliga võrreldes tõusid ekspordihinnad vaid 0,2%, impordihindade kasv oli veidi kiirem (0,6%). Ekspordihindade kasvu kiirenemise taga aastases võrdluses oli osaliselt ka eelmise aasta maikuu suhteliselt madal võrdlusbaas, sest 2005. aasta maist alates hinnakasv aeglustus märgatavalt. Impordihindade kasvu kiirenemine tulenes endiselt nafta maailmaturuhinna ja sesoonsusest tingitud põllumajandussaaduste impordihindade tõusust, aga ka metallide hinnatõusust.

Aprillis kiirenes märkimisväärselt ekspordihindade kasv metallitööstuses (17,8%ni), mis tulenes toorme hinnatõusust. Samal ajal keemiatööstuses jätkus ekspordihindade kasvu pidurdumine, aastaga tõusid keemiatoodete ekspordihinnad 10%. Veel võib nimetada ekspordihindade aastakasvu mõningast kiirenemist puidu- ja mööblitööstuses.

Naftasaaduste impordihindade aastane kasv kiirenes aprillis 41%ni, põllumajandussaaduste sisseveohinnad tõusid aga aastaga 14,6%. Pärast mitmekuist langust kasvasid impordihinnad oluliselt plasti- ja kummitoodete osas, olles eelmise aasta maist 6,8% võrra kõrgemad. Nafta maailmaturu hinna volatiivsus mõjutab kõiki tööstusharusid, mille toore põhineb naftasaadustel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing