PM: Malmivalajad paiskavad õhku lämmatavat lehka

04. september 2006, 07:59

Vanast Ilmarise tehasehoonest paiskub kaks korda kuus õhku hingematvat ja silmi kipitama panevat kirbet lehka.

Hais pärineb saasteloata OÜ Artaro malmivalu töökojast. Enne keskküttesüsteemide ja tuletõrjehüdrantide osi tootvat Artarot hoones tegutsenud Ilmarise töö lõpetas keskkonnakaitseinspektsioon täpselt samade haisuprobleemide tõttu. Seejärel tegutsemisloa saanud Artaro ajutine välisõhu saasteluba lõppes 2004. aasta augustis, kirjutab Postimees.

'Ööl vastu 1. septembrit kella poole kahe ajal kattis meie piirkonda hingemattev hais ja meeletu suits,' kirjeldas järjekordset malmivaluööd Metalli tänaval elav Andres Andra. 'Et ilm oli vihmane, vajus hais otse ümbruskonna majadele.'

Andra sõnul on ta keskkonnainspektsioonile kaevanud vaid väga tugeva haisu puhul, muidu on ta piirdunud akende tiheda sulgemisega.

Artaro osaniku ja juhatuse liikme Argo Nuuteri sõnul tekib spetsiifiline lõhn sulametalli valamisel vormi ning seda eritavad tervisele kahjutud vaigud. Reedeöisest malmivalust ei teadnud firmajuht algul midagi ning lubas hoopis kaebajad kohtusse anda.

Andrat peab Nuuter kiuslikuks naabriks, kes ainsa inimesena nende firma vastu protestib. Keskkonnainspektsiooni kaebuste registrist on aga näha, et firma peale on korduvalt kaevanud terve hulk Ilmarise tehase ümbruses elavaid inimesi.

Keskkonnainspektsioon on ettevõtet sel aastal trahvinud juba kolm korda, kokku 85 000 krooni ulatuses. Esimese trahvi vaidlustas Artaro ka kohtus ning pärast inspektsiooni võitu kaebas kuni riigikohtuni edasi, kuid õigust ei saanud.

Keskkonnainspektsiooni Harjumaa osakonna juhataja Tiia Kaar möönis, et Artaro on tõeliselt harukordne juhtum, kus firmal ei ole tegutsemiseks ühtki luba ja ka nende tootmisbaas on töötegemiseks täiesti kõlbmatu.

Eesti Keskkonnauuringute Keskuse juhatuse liige Tarmo Pauklin, kes linna keskkonnaametis töötades pikki aastaid selle probleemiga tegeles, nimetas Artaro tegutsemist süüdimatuks. 'Neid on korduvalt karistatud, aga poisid tulevad jälle tööle ja panevad masinad käima,' ütles ta. 'Keskkonnaloa puudumine pole neid seganud.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing