Naftatootjatel helge elu ees

03. veebruar 2009, 07:29

Reedel teatas Exxon Mobil USA ettevõtete
kõigi aegade kasumirekordist, mis ulatus 45,2 miljardi dollarini. See ületab
Eesti viie aasta eelarve.

Naftagigandi neljanda kvartali kasum aga kukkus see-eest kolmandiku võrra 7,8 miljardi dollarini võrrelduna 11,7 miljardi dollariga aasta tagasi.

Paraku on Exxoni neljanda kvartali tulemus suurte naftakompaniide hulgas üks rahuldavamaid. Suurbritannia suurim naftakompanii BP (endine British Petroleum) peaks täna teatama kvartalikasumi 28protsendilisest langusest, Briti-Hollandi naftagigant Royal Dutch Shell kuulutas eelmisel nädalal esimesest kvartalikahjumist viimase kümne aasta jooksul ning USA suuruselt kolmas naftakompanii ConocoPhillips teatas koguni gigantsest 31,8 miljardi dollari suurusest kahjumist (tõsi, see oli tingitud suurest varade mahakandmisest).

Naftakompaniide kasumite kukkumine neljandas kvartalis on üsna loogiline. On ju nafta hind kukkunud poole aastaga kahe kolmandiku ehk 100 dollari võrra ning naftakompaniide aktsiate hinnad liiguvad suures plaanis samas suunas nafta hinnaga. Seda teinekord isegi kurioosumina, sest nafta hinna liikumist kipub järgima isegi soomlaste Neste Oili aktsia, kuigi firma ei pumpa ühtegi barrelit naftat.

Nafta- ja naftakompaniide aktsiate tuntav hinnalangus on pannud analüütikud-investorid arvama, et pikaajalistel investoritel on aeg hakata naftaaktsiaid ostma.

USA energeetikainfo agentuur ennustab selle aasta keskmiseks nafta hinnaks 43 dollarit barrel, mõned investeerimispanga analüütikud prognoosivad barrelihinnaks koguni 60 dollarit. Juhul kui ükski neist ennustustest täitub, peaks see endaga kaasa tooma naftakompaniide aktsiate hinnatõusu aasta teisel poolel.

Samas, nagu märkis tabavalt investeerimisajakiri Barrons, pole eriti neid naftaanalüütikuid, kes võiksid prognooside täppimineku eest vastu rinda taguda, ning ilmselt pole ka nende teadmised-oskused niivõrd paranenud, et neile ennustustele kindlalt panustada. Eriti kui võtta arvesse, et keegi ei oska veel öelda, kui kaua globaalne majanduskriis kestab.

ConocoPhillipsi tegevjuht Jim Mulva kinnitas eelmisel nädalal analüütikutele majandustulemusi kommenteerides, et tema ettevõte valmistub kestvaks ja raskeks ärikeskkonnaks ning 2009. ja 2010. aasta kujunevad suureks väljakutseks nii globaalsele majandusele kui ka energeetikasektorile.

Aga samas on kindel, et ükskord hakkab nafta hind tõusma niikuinii ning entusiastlikumad analüütikud räägivad mõne aasta perspektiivis sajast dollarist barrel. Seetõttu ongi kannatlikumatel investoritel aeg lähima paari-kolme kuu jooksul hakata naftakompaniide aktsiaid ostma.

Barrons soovitab soetada just suurte naftagigantide aktsiaid (tööstusharus kutsutakse neid "majors"), mis saavad tulu nii nafta pumpamiselt-müügilt kui ka naftasaaduste tootmiselt-müügilt. Ajakirja favoriidid on kolme suurriigi suurimad: ExxonMobil, prantslaste Total ning brittide BP, millele lisandub spekulatiivsem Petrobras (Brasiilia). Üsna atraktiivsed on ka Hollandi-Briti Royal Dutch Shell, mille nõukogu esimeheks on Jorma Ollila, ning USA suuruselt teine ja kolmas naftakompanii Chevron ning ConocoPhillips.

Autor omab ConocoPhillipsi aktsiaid.

ülevaade
Kõige kindlam variant on ilmselt ExxonMobil

ExxonMobil
Muljetavaldav raha hulk bilansis (kolmanda kvartali seisuga 37 miljardit dollarit), konservatiivne juhtkond eesotsas tegevjuht Rex Tillersoniga. Miinuseks on konkurentidega võrreldes kõrgem aktsia p/e suhe (14).
Total
Prantslaste energeetikahiiu helge tulevikulootus on gaasimaardlad, eriti väljaspool USAd. Näiteks on neil Gazpromiga lepe Barensi mere gaasivälja ekspluateerimiseks.
BP
Gaasiväljad USAs. Riskantseks teeb ühisettevõte Venemaaga, kust tuleb veerand ettevõtte naftatoodangust.
Petrobras
Aktsia hind kukkus 12 kuuga 50 protsenti. Brasiilia ranniku lähedalt leitud hiiglaslik naftamaardla tasub riskimist, aga enne, kui see ükskord ära tasub, kulub aastaid (ei ole välistatud ka et ammutamine läheb liiga kulukaks).
Royal Dutch Shell
Ettevõte kavatseb kasvatada järgmiseks aataks vedeldatud maagaasi tootmise kahekordseks. Risk on Kanada naftaliivad, sest juhul kui nafta hind jääb madalaks, ei tasu see ennast ära.
ConocoPhillips
Suurtest naftakompaniidest parim positsioon Põhja-Ameerika gaasiturul ning madal aktsia hinna ja kasumi suhe.
Chevron
Kuna naftatootmise osatähtsus tuludest on suurem, saab rohkem tulusid ka nafta hinna tõusust (kui see ükskord juhtuma hakkab).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. February 2009, 07:40
Otsi:

Ava täpsem otsing