Rivo Sarapik • 15 aprill 2013

Võlglaselt nüüdsest suurem intress

Esmaspäevast jõustunud seadus lubab küsida võlgnikelt kõrgemat intressi, võimalik on nõuda ka senisest 14% suuremat viivist.

Võlaõigusseadus lubab tänasest nõuda võlgnikelt viivist senise seitsme protsendi asemel kaheksa protsenti. Sellele lisandub poole aasta tagant muudetav intress. Seega saab võlasuhetest, kus ei ole rakendatud lepingulist viivist, nõuda senisest 14 % kõrgemat viivist, teatas Legal Financial Services.

Võlanõuete lahendamisega tegeleva ettevõtte Legal Financial Services OÜ juhtivpartner Ivar Kamarik lisas, et võlanõuete sissenõudmine muudeti selgemaks. "Võlausaldaja saab nõuda sissenõudekulu vähemalt 40 eurot ja selle kulu tekkimist ei pea ta tõendama. Ettevõtevahelistes võlasuhetes kehtestati ka maksimaalne maksetähtaeg - 60 päeva, mis omab selgelt positiivset mõju võlanõuete kiiremaks lahendamiseks," lisas Kamarik.

Advokaadibüroo Sirel & Partnerid advokaat Kalle-Kaspar Sepper selgitas, et kui advokaadi või inkassofirma poole pöördudes tekivad võlausaldajale kohtueelses võlamenetluses täiendavad kulud, siis neid saab jätkuvalt nõuda üldise kahju hüvitamise regulatsiooni kohaselt.

Võlaõigusseadus on tänasest kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2011/7EL, mis reguleerib hilinenud maksmisega võitlemist äritehingute puhul. Direktiivi ülevõtmiseks tehtavate muudatuste, näiteks seadusjärgse viivisemäära tõstmise ja võla sissenõudmiskulude kindlaksmääratud summas hüvitamise tulemusel peaks maksetega hilinemine muutuma võlgnikule ebamugavamaks, kuna sellega kaasnevad senisest negatiivsemad tagajärjed. See peaks omakorda mõjuma võlgnikule hoiatavalt ja seega ennetama makseviivitusse jäämist.

Hetkel kuum