Kasvav tarbimine aitab naftafirmad jalule

13. mai 2014, 00:00

Eelkõige USAs kasvanud tarbimine on tõstnud naftatoodete hindu ja seeläbi suurendanud ettevõtete kasumeid, mis omakorda on pannud ka börsihinnad kerkima. Sel aastal on energiasektori tõus olnud indeksis Standard & Poor’s 500 paremuselt teine ning investorites on tärganud lootus, et aastaid kehvalt esinenud nafta­aktsiad on lõpuks jalad alla saanud.

Nii on S&P energiasektor aasta algusest tõusnud 6,5%, olles sellega paremuselt teine sektor kommunaalettevõtete järel, mille indeks on tõusnud peaaegu 17%. Tervishoid on energiasektori järel 5%-lise tõusuga kolmas.

Reeglina mõjutab energiasektori aktsiahinna liikumist nafta maailmaturu hind, nõudlus ja pakkumine, alternatiivenergia kasutus, maa­ilmamajanduse olukord ning kindlasti ettevõtete juhtkondade otsused.

Nafta hind pole palju liikunud. Suurimaks muutujaks tänavu võib pidada lõpptoote hinnatõusu. Nii on sel aastal USAs tarbimise suurenemise tõttu hakanud tõusma bensiini hind. GasBuddy.com-i andmetel maksab USAs pliivaba bensiini gallon 3,657 dollarit, mis on üheksa kuu kõrgeim hind.

Samas maailmaturul on sel aastal USA nn WTI toornafta hind võrreldes aasta algusega olnud peaaegu muutumatu ning Põhjamere Brenti naftabarreli hind on tõusnud ligi 1%. Ka võrreldes aktsiahindadega on see olnud väike muutus, sest mitme suure naftafirma aktsiad on sel aastal korralikult tõusnud.

Aktsiad rallivad. Norra naftafirma Statoil teatas esimese kvartali majandusaruandes, et tänu kõrgemale bensiinihinnale Ameerika Ühendriikides kasvas ettevõtte puhaskasum võrreldes eelmise aastaga 32%. Statoili puhaskasum suurenes 12 miljardilt Norra kroonilt 15,8 miljardile kroonile (1,9 miljardile eurole). New Yorgi börsil on Statoili aktsia sel aastal tõusnud koguni 29%.

Kanada naftafirma Encana aktsia on sel aastal samuti väga tugevalt esinenud. New Yorgi börsil noteeritud Encana aktsia on aasta algusest tõusnud 27%. Kanada naftakompaniil on hakanud oluliselt paremini minema ja see kajastub ka ettevõtte finantsaruannetes. Näiteks eelmisel aastal saadi 236 miljonit dollarit puhaskasumit. Seevastu 2012. aastal oli ettevõtte puhaskahjum 2,8 miljardit dollarit.

Spectra Energy aktsia on sel aastal tõusnud 13%. Ettevõtte esimese kvartali ärikasum enne kulumit (EBITDA) oli 1 miljardit dollarit, mis on ligi 200 miljonit rohkem kui aasta tagasi. Aprillis teatas ettevõte 0,335sendisest kvartalidividendist. Aastadividendiks teeb see 1,34 dollarit.

New Yorgi börsil noteeritud naftaseadmete tootja Schlumbergeri aktsia on aasta algusest tõusnud ligi 15%. Ettevõtte esimese kvartali tulemused olid head, energiafirma puhaskasum suurenes 1,26 miljardilt dollarilt 1,6 miljardile dollarile. Käive suurenes sama ajaga 10,6 miljardilt dollarilt 11,24 miljardile. Kuid analüütikud arvavad, et Schlumbergeri aktsia hiljutine tõus on liiga kiire ning seetõttu tasuks enne ostmist oodata mõningast langust.

Maailmas suuruselt kolmas naftatootmisteenuste ettevõte Baker Hughes sai esimese kvartali puhaskasumiks 328 miljonit dollarit. Seda on 60 miljonit rohkem kui eelmise aasta samal ajal. ­Ettevõtte käive suurenes esimeses kvartalis võrreldes möödunud aastaga 500 miljoni dollari võrra, 5,73 miljardi dollarini. Aasta algusest on firma aktsia New Yorgi börsil tõusnud 30%.

Turunõudlus pöördus. Investeerimisfirma Guinness Atkinson Global (GA) energiafondi kaasjuhi Jonathan Waghorni sõnul on lõpuks energiafirmadele tähtede seis soodne. “Kolm aastat on energiaturg raskustes vaevelnud,” tõdes ta.

Waghorni sõnul on nõudlus nafta järele stabiilselt kasvamas ja seda mitte ainult arenenud riikides, vaid ka arenevates riikides. 100 dollarit barreli eest on tema arvates maailmamajandusele talutav. “Kui maailmamajandus kasvab, teeb seda ka toornafta hind,” ütles ta.

Waghornile meeldivad sellised naftafirmad nagu Devon Energy, Newfield Exploration, ­Total ja BP. Need aktsiad on aasta algusest tõusnud vastavalt 20%, 41%, 20% ja 6%. GA prognoosib, et 2020. aastaks tõuseb toornaftabarreli hind üle 150 dollari, mis on rohkem kui 2008. aasta ­rekordkõrge 147dollariline barrel.

Investoritele uudiskirja The Schork Report koostaja Stephen Schork ei näe nafta hinnale kiiret tõusu, kui ei peaks juhtuma just pikki tarnekatkestusi maailma suuremates naftariikides. Selliseid sündmusi teatakse ka musta luige teooriana ehk kui suure mõjujõuga raskesti ennustatavaid sündmusi. Schork prognoosib, et USA nn WTI toornaftabarreli hind püsib peamiselt 80 ja 100 dollari vahel ning Ukraina kriisil ei ole energia hindadele kestvat mõju.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. May 2014, 19:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing