29. aprill 2018 kell 6:15
Arvamused
Ainult tellijale

Võta laps tööle kaasa

Martin Rajasalu  Foto: Erakogu

Mõelgem korraks, kas anname oma lastele edasi piisavalt finantsteadmisi, mida ise oma töös ja eraelus kasutame, soovitab Luminor Pensions Estonia juhatuse liige Martin Rajasalu.

Praktika peaks algama varakult ja perel on selles osas väga oluline roll. Me ei saa arvata, et kogu töö teeb ära kool. Kool on kindlasti oluline, kuid veelgi olulisem on eeskuju, kes sööb samas lauas hommikueinet ja on pädev tegema suuri otsuseid oma ametipostil, võib-olla isegi nõustab teisi oma igapäevases töös.

Alustada võiks algusest. Ei pea kohe pühendama lapsi järelmaksulepingu tingimustesse ega pensionifondi investeerimisstrateegiasse. Esimene ja kõige lihtsam võimalus lapse finantsteadmiste arendamisel on alustada selgitamist pere tuludest ja kuludest. Nii saab samm-sammult selgemaks igapäevane rahaliikumine, mõistetakse, kust tuleb taskuraha jne.

Teine võimalus on oma oskusi edasi anda töö kaudu: mõelge, kui palju olete te oma lapsi pühendanud tööteemadesse. Kas nad teavad, mis tööd te teete ja milliseid finantsotsuseid iga päev langetate? See on oluline mõttekoht, sest lapsed tunnevad huvi oma vanemate töö vastu. Kui see köidab tähelepanu ja paneb rahaasjadele mõtlema, siis hea algus tehtud. E-poe omanik, ettevõtte juht või tippspetsialist – meil kõigil on edasi anda teadmisi, kuidas tuleviku ootuses paremaid finantsotsuseid teha. Võtke lapsed kas või mõnikord tööle kaasa, et tutvustada neile oma tegemisi. Jagage oma edulugusid, aga ka läbikukkumisi, millest omakorda õppida. Mõlemad on tarkuse kogumiseks olulised.

Tänane noor seisab silmitsi mitme olulise finantsotsustega. Üks nendest puudutab kindlasti edasisi haridustee valikuid. Kuidas on mõistlikum ülikooli minnes majanduslikult toime tulla, kas võtta õppelaenu või mitte? Millist tuge saavad siin pakkuda vanemad või kas soovitakse kõike iseseisvalt saavutada? Millise raha eest soetada koolitööks vajalik sülearvuti või mobiiltelefon – millised on kohustused näiteks järelmaksuga toote ostmisel? 

Võib ju mõelda, et aega on küll. Aga tegelikult? Mis on järgmine finantsotsus, mille laps (oma peas) teeb? Tunnistagem, et ega me väga hästi seda ette ei näe. Seetõttu on oluline teadlikult abistada ja suunata noori nende teel juba praegu. Lapsed võtavad meilt üle meie väärtused ja käitumismaneerid, nii paremad kui ka halvemad. Kindlasti peame ise joonima alla, kuidas on õige ning mis on halvem, mis parem. 

Autor: Martin Rajasalu

Hetkel kuum