USA valitsus lõdvendab kütusekulureegleid

Autoliiklus USA läänerannikul.  Foto: Scanpix
Andres Haabu • 4. aprill 2018 kell 10:07

Pärast president Donald Trumpi sarnast otsust on Ameerika Ühendriikide valitsus võtnud sihikule autode kütusekulule seatud reeglite lõdvendamise, kirjutab autoväljaanne Autocar.

President Barack Obama viimastel tööpäevadel kehtestatud reegel nõudnuks autotootjatelt sõiduki keskmise kütusekulu langetamist 5,9 liitrile saja kilomeetri kohta aastaks 2025.

Hiljutises teates ütles Keskkonnakaitseagentuuri (EPA) juht Scott Pruitt, et Obama kehtestatud standardid “ei ole kohased” ja “Obama administratsiooni kindlameelsus selles küsimuses oli vale,” ütles ta.

Pruitti teates ei öeldud, milliseks standardid muudetakse. Muutus on osa Trumpi “äri ennekõike” poliitikast, mis soovib vähendada regulatsioonide arvu Ameerika õigusruumis.

EPA-l on selles küsimuses otsustusõigus 1970ndatel kehtestatud "Puhta õhu akti" alusel ja nii seab ta piiranguid ka sõidukite heitgaasides sisalduvatele ainetele.

California osariigil lubatakse siiski kehtestada karmimad nõuded, aga Pruitti sõnul on ka see nüüd hindamise all.

Pruitt ütles, et “kooperatiivne föderalism ei tähenda, et üks osariik saab dikteerida standardeid kogu ülejäänud riigile. EPA seab rahvusliku standardi kasvuhoonegaaside emissioonile, mis lubab tootjatel valmistada sõidukeid, mida inimesed tahavad ja saavad endale lubada, suurendades samas keskkonna- ja ohutusalast kasu, mis uutest autodest tõuseb.”

California on ilmselt kõikide heitgaasistandardite lõdvendamise vastu. California kuberner Edmund Brown Jr. ütles, et “see küüniline ja naeruväärseks muutunud võimu kuritarvitamine mürgitab me õhu ja seab ohtu kõikide ameeriklaste tervise.”

Hetkel kuum