Toomas Karm • 5. aprill 2013 kell 7:29

SKP arvestuses võib Eesti Soomest mööduda

Kuigi paljudele võib see tunduda utoopiana, pole pikemas perspektiivis Eesti  möödumine Soomest üldse võimatu, võttes mõõtmise aluseks SKP ühe elaniku kohta, kirjutab kolumnis Mainori kõrgkooli majandusteooria lektor Toomas Karm.

Me teame, et Eestil on Euroopa rikkamate riikide sekka jõudmise eelduseks pikaajaline jätkusuutlik majanduskasv. Kui pikk on aga vajalik aeg ja kui kiiresti peab Eesti majandus võrreldes rikaste naabritega kasvama?

Seda, kui palju kulub riigil aega oma majanduse kahekordistamiseks, saab arvuliselt hinnata väga lihtsa rusikareegli alusel - jagades arvu 70 sobiva majanduskasvu tempoga. Kui majandus kasvab reaalselt keskmiselt 3% aastas kulub selleks 23,3 aastat (70/3). Eesti puhul tähendaks see SKP ostuvõime pariteeti arvestades sissetulekuid ca 40 000 USD ühe elaniku kohta. Selline lähenemine on muidugi lihtsustatud ja eeldab, et suhteline hinnatase jääb samale tasemele, mida tegelikkuses tõenäoliselt ei juhtu, sest ka hindade osas toimub reaalmajanduses konvergents.

Samas on väärikaid rahvusvahelisi institutsioone, kes näevad Eesti arengut ülimalt positiivses valguses. Hiljuti lugesin IMF töögrupi 2012. aasta veebruaris valminud põhjalikku aruannet, milles analüüsitakse maailma riikide majanduskasvu eeldusi. Selles aruandes on toodud prognooside kohaselt jõuavad Eesti ja Soome sarnasele tasemele 2025. aastaks, aastal 2050 on aga Eesti elanikud Soome omadest  juba ligi kaks korda jõukamad. Ülalmainitud uuringu autorid Eesti osas ilmselgelt natuke liialdavad, sest nad on meile prognoosinud keskmiseks iga-aastaseks majanduskasvuks aastani 2025 5,2% ja edasi aastani 2050 4,1%.

Huvitav, mille alusel IMF Eestile nii tõhusaid kasvunumbreid prognoosib? Majanduse edenemise eelduseks peavad autorid peaasjalikult  kapitaliga varustatuse kasvu ja energeetilist tõhusust. Teema hakkas mind huvitama ja tegin omapoolse arvutuse. Võtsin aluseks natuke realistlikumad numbrid - Eesti majanduskasv lähematel kümnenditel 3% ja 4% ning Soomel 1,8%.

Milliste arvutuste järgi on Soome taseme saavutamine juba 20-25 aasta perspektiivis võimalik, sellest loe edasi Äripäeva reedesest paberlehest.

Hetkel kuum