Mait Kraun • 17 veebruar 2016

Maailma keskpangad müüsid rekordkogustes USA võlakirju

USA dollar tegi kiire tõusu.  Foto: Scanpix

Hiina, kes on USA suurim võlausaldaja, müüs detsembris innukalt USA võlakirju. Sama tegid ka paljud teised riigid, vahendab CNN Money.

Hiina müüs detsembris USA võlakirju 18 miljardi dollari eest. Hiina ei ole aga ainuke. Jaapan müüs USA võlakirju veelgi enam – 22 miljardi dollari eest. USA võlakirjade hulka vähendasid eelmisel aastal ka Mehhiko, Türgi ja Belgia. Ühtlasi on keskpangad üle maailma müünud rekordkogustes ameeriklaste võlga.

Paljudes riikides on majanduskasv aeglustumas. See on sundinud keskpanku majanduse elavdamiseks tegutsema.

Näiteks Jaapani ja Rootsi keskpangad on kehtestanud pangahoiustele negatiivsed intressimäärad, mis peaks sundima kommertspanku rohkem laene andma. Euroopa Keskpank viib läbi aga varaostu programmi.

USA võlakirju müüakse just selle pärast, et saada raha oma valuutade toetamiseks. „Nad proovivad langevarju alla rohkem õhku saada,“ ütles Brown Brothers Harrimani arenevate turgude valuutastrateeg Win Thin.

Eelmisel aastal vähendasid keskpangad oma positsioone USA võlakirjades kokku 225 miljardi dollari võrra – see on suurim langus alates 1978. aastast, mil andmeid hakati koguma. 2014. aastal suurendati positsioone 45 miljardi dollari võrra, selgub USA rahandusministeeriumi andmetest.

 

 

Hetkel kuum