Birjo Must • 2 märts 2016

Optimismilaine upitab kodubörsi

Tallinna Kaubamaja aktsia hind on täna tublisti tõusnud.  Foto: Raul Mee, Äripäev

Kodubörsil valitsevad viimasel ajal positiivsed meeleolud ja börsiindeks OMX Tallinn on kuuga tõusnud üle 7%.

Ainuüksi täna sööstis indeks 2% üles ning on jõudnud kõrgeimale tasemele alates 2007. aasta teisest poolest. Järsem tõus on tulnud selle nädala alguses, mil paljude dividende maksvate ettevõtete aktsiad said hoo sisse.  

Teisipäeval süstis börsile optimismi Tallinna Kaubamaja, mis teatas ootamatult dividendide tõstmisest 52 euro sendile aktsia kohta. Täna kerkis ettevõtte aktsia hind koguni 5,1% ning tehingute käive ulatus 555 000 euroni. See tõstis aktsia hinna tõusu viimasel nädalal 6,8%-le.  

Kaubamaja pole aga ainuke börsifirma, mis oma aktsionäre heade uudistega kostitas. Möödunud nädalal tegi ka ehitusfirma Merko juhtkond ettepaneku maksta 2015. aasta puhaskasumist 90% dividendideks, mis teeb 51 senti aktsia kohta. Eelmistel aastatel moodustas väljamakse 50–70% kasumist. Alates 11. veebruarist, mil ettepanek teatavaks tehti, on ehitusfirma aktsia hind tõusnud üle 7%.

Tallinna börs  Foto: Äripäev

Üllatajaid veelgi enam

Kuigi need kaks on ainsad ettevõtted, mille tänavused dividendid on praeguseks teada, siis rallivad ka teiste firmade aktsiad. Näiteks on Tallinna Vee aktsia hind hüpanud nädalaga 13,9 eurolt 15 eurole. Tõenäoliselt ootavad investorid sealtki kena dividendi. Mullu maksis veefirma oma A-aktsia omanikele dividende 90 senti aktsia kohta ning analüütikud prognoosivad, et sel aastal jäävad need samale tasemele.

Ka laevafirma Tallinki aktsia hind on sel nädalal tõusnud umbes 2%. Suurem tõus leidis aset pärast esmaspäeva, mil ettevõte avalikustas oma neljanda kvartali tulemused. Kuigi neljandas kvartalis jäi Tallink kahjumisse, siis valmistas terve aasta rekordkasum rõõmu. LHV analüütikud ootavad laevafirmalt dividendideks jätkuvalt 4 senti aktsia kohta.

Kasiinofirma Olympic Entertainment Groupi dividendid peaksid tänavu samuti jääma mullusega sarnasele tasemele ehk 10 eurosendi ringi aktsia kohta. Möödunud kolmapäeval kvartalitulemused avalikustanud ettevõtte aktsia hind on sel nädalal n kodubörsil tõusnud üle 3%. 

Tõusjate nimekiri on tegelikult veelgi pikem ja näiteks Silvano Fashion Groupi aktsia hind on sel nädalal teinud 7%-lise lennu.

Leidub ka langejaid

Eelmisel aastal rekordilise käibe ja ärikasumi teeninud Harju Elektri aktsia on üks vähestest, mis viimasel nädalal Tallinna börsil langust näitas. Möödunud reedel majandustulemused avalikustanud firma aktsia hind võttis kohe suuna alla. Kuna ettevõte on pikki aastaid oma aktsionäridele dividende maksnud, siis on neid tõenäoliselt seekordki oodata. Mullu oli dividendi suurus 15 senti aktsia kohta.

Nädalaga on ligi 1% langenud ka Ekspress Grupi ja Nordeconi aktsia hinnad.

Hetkel kuum