Rainer Saad • 3 märts 2016

Saudi Araabial naftaturul järgmine vastane

Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi.  Foto: EPA

Isegi kui Saudi Araabia peaks võitma sõja USA kildatööstusega turuosa pärast, seisab kuningriik silmitsi järgmise vastasega.

Kui maailma naftaturul peaks ületootmine lõppema, jääks ikka alles rohkem kui 1 miljardi barreli suurune varu, mis on kuhjunud alates 2014. aastast. Rahvusvahelise Energiaagentuuri prognoosi järgi jätkuvad varud kuhjumist kuni 2017. aasta lõpuni ning ülekülluse vähenemiseks kulub aastaid.

„Isegi kui nõudlus ja pakkumine jõuab tasakaalu, võib turg lihtsalt õlgu kehitada ja öelda: mis siis, näidake tõestust varude vähenemisest,“ ütles Prantsuse panga Societe Generale naftaturgude juht Mike Wittner Bloombergile. „Seega, turu tasakaalustamisest ei pruugi piisata.“

Saudi Araabia, kes on OPECi juhtriik, otsustas 2014. aasta lõpus tootmismahtu mitte kärpida, et kaitsta turuosa kartelli mitte kuuluvate riikide ja USA kildatööstuse eest. Kuna ükski riik pole tahtnud enda tootmismahtu vähendada, on see tekitanud ületootmise. Eelmisel kuul surus see naftabarreli hinna alla 30 dollari taseme.

„Viimase kaheksa kvartaliga on kogunenud väga palju naftat,“ ütles BNP Paribas SA tooraineturgude üksuse juht Harry Tchilinguirian Bloombergile. „Kulub palju aega, enne kui üleliigne nafta süsteemist ära kaob.“

Nafta hinnale nähakse tõusu

Austria energiafirma JBC Energy GmbH usub, et juuniks võib naftabarreli hind tõusta 50 dollarini, kuna USA kildatööstuse toodang väheneb oodatust kiiremini.

Veebruaris leppisid Saudi Araabia ja mõni OPECi liige Venemaaga kokku, et tootmise tase jääb jaanuari tasemele. Saudi Araabia naftaminister Ali Al-Naimi ütles 23. veebruaril toimunud konverentsil, et "nafta tootmise vähendamist ei toimu."

Odav nafta on avaldanud mõju ka Saudi Araabia rahakotile. Oktoobris teatas Rahvusvaheline Valuutafond IMF, et kui Saudi Araabia jätkab kulutamist samas tempos, võib kuningriigil raha otsa saada.

Saudide eelmise aasta eelarvekulu oli 229,3 miljardit dollarit ning välisvaluutareservi suurus oli septembris 647 miljardit dollarit. Kui Saudi Araabia jätkab kulutamist praeguse taseme juures, saaks neil raha otsa vähem kui kolme aastaga, kirjutasid analüütikud Saudi Araabia kohta.

USA toornafta hind on aasta algusest langenud 6,5%, 34,7 dollarini barrel. Brenti toornafta on langenud 1,3%, 36,8 dollarini barrel.

Hetkel kuum