Pille Ivask • 6. oktoober 2016 • 1 min
Jaga lugu:

IMF: globaalne võlg on liiga suur

Dollarid.  Foto: Reuters/Scanpix

IMF hoiatas, et globaalne võlg on praegu läbi aegade kõrgeimal tasemel ning võib tekitada probleeme.

Globaalne võlg ulatub praegu 152 triljoni dollarini ning on võrreldes sajandi algusega pea kahekordistunud.

2015. aasta seisuga moodustab globaalne võlg 225% globaalsest SKTst. Samas märkis IMF, et ametlikult pole paika pandud, kui palju võlga võiks olla liiga palju. Sellest hoolimata on IMF soovitanud riikidel tõsiselt oma võlakoorma vähendamine ette võtta. Viimasele on aga üpris suureks takistuseks madalad intressimäärad, mida kasutatakse majanduse elavdamiseks.

IMFi andmeil on igati mõistetav, et võla vähendamine muutub riikide jaoks raskemaks, kuna alates finantskriisi algusest on võimalused, kuidas võlga vähendada, kahanenud.

Ühe keskse probleemina tõi IMF välja selle, et eravõlg on kasvanud lisaks arenenud riikidele ka areneva majandusega riikides. Viimase näitena toodi välja eeskätt Hiina ja Brasiilia. Eravõlg moodustab globaalsest koguvõlast kaks kolmandikku.

Samuti osutas IMF Euroopale, tuues regiooni näiteks, kuidas kehvas seisus pangandussüsteem võib mõjutada edukat finantsvõimendust. Hiina puhul toodi esile eeskätt aina paisuvaid ärilaene, mis võivad tulevikus palju probleeme tekitada.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt