5 aastat Steve Jobsi surmast. Kuidas on Apple muutunud?

08. oktoober 2016, 10:30
Steve Jobs
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161008/BORS/161009768/AR/0/AR-161009768.jpg

Apple’i praegune juht Tim Cook ning asutaja Steve Jobs tunduvad erinevad kui öö ja päev, ent tegelikult on mõlemal sarnane strateegia ning edujanu.

Välismaine meedia pööras Steve Jobsi 5. surma-aastapäevale üpris palju tähelepanu. Mees, kellest on vändatud mitu filmi ning keda tema eluajal peeti geeniuseks, on kahtlemata tehnoloogiamaailmas palju korda saatnud. Nüüd on tema firma uue juhi, Tim Cooki kätes. Kuidas on õunafirma nende viie aasta jooksul muutunud?

Steve Jobs suri 56aastasena ning oli kuni oma elupäevade lõpuni Apple’i juhtfiguur. Apple ning innovatsioon olid kahtlemata Jobsi elu ühed olulisemad märksõnad. Nii meedia kui ka Apple’i toodete kasutajad on korduvalt analüüsinud, missugune võiks õunafirma välja näha, kui Jobs praegugi meie seas oleks ning firma eesotsas asuks.  

Võrreldes Jobsiga on Apple’i praegune juht Tim Cook pigem vaikne ja reserveeritud mees. Sellest tulenevalt on Apple muutunud pigem pehmemaks ning justkui leplikumakski. Näiteks on Cook firma vigade pärast avalikult vabandust palunud. Tuntuim näide võiks siinkohal ilmselt olla vigadest kubisev Apple Maps. Kui Jobs juurutas Apple’i puhul pigem võitluslikkust ning vajadust parim olla, on Cook otsustanud veidi sõbralikuma strateegia kasuks.

Väikesed erinevused

Väljaanne Time analüüsib Jobsi ning Cooki ning kirjutab, et tegelikult pole kahe mehe juhtimisstiilidel eriliselt suuri erinevusi, kuigi see avalikkusele nii ehk paista võiks. Kuna Cook töötas enne juhiks saamist samuti Apple’is, on Jobsi mõju talle märkimisväärne. Ka Cooki käe all on Apple välja andnud kalleid ning väga kõrge kasumimarginaaliga tooteid, mida inimesed ihkavad ja ihaldavad.

Apple on jätkanud pigem oma saladuslikku joont, kus uute toodete kohta on ametlikku infot üsna vähe, ent internet on täis spekulatsioone. Samuti on Cooki iseloomustatud kui head töötajate motiveerijat, kes ootab oma alluvatelt palju. Sarnaselt Jobsile pole ka Cook papist poiss ning ei karda konkurentidele vastu astuda.

Analüütikud on Apple’it süüdistanud sageli selles, et too sõltub liiga palju iPhone’ide müügist. Ometi on selge, et hüppeline areng ei saa jätkuda igavesti ning kogu aeg ülisuuri muudatusi oodata oleks kummaline. Sellest hoolimata pole Cook jäänud loorberitele puhkama ning tuleb välja uuendustega, mis inimeste seas vastuolusid tekitavad. Võtkem kasvõi asjaolu, et uuel iPhone 7l puudub kõrvaklapipesa.

Kuigi riistvaraliselt pole Apple ehk nii palju arenenud, on Cook panustanud mitmetesse uutesse valdkondadesse nagu pilveteenused või Apple Music. Uudiseid on ilmselt oodata ka virtuaalreaalsuse valdkonnast. Jätkuvalt pakub kõneainet Apple Car.

Kui Jobs oleks siin...

Kõigest hoolimata pole spekulatsioonid vaibunud. Inimesed meenutavad jätkuvalt Steve Jobsi, Apple’i alustala ning püüavad mõelda, kui kaugel ja kui edukas oleks Apple siis, kui Jobs nõnda noorelt meie seast lahkunud poleks.

On neid, kes leiavad, et Apple Car oleks Teslale tuule alla teinud, on neid, kes leiavad, et praeguseks unustushõlma vajunud Apple TV oleks siiski maailma vallutanud, on neid, kes leiavad, et iPhone kasutaks juba praegu OLED tehnoloogiat.

Eelnevatele küsimustele me vastuseid ei saa, ent keegi ei saa eitada, et Jobs ei teinud ettevõtte juhiks saades suuri ja efektiivseid ümberkorraldusi. Kui enne seda kannatas Apple suure bürokraatia raskuse all ning tootis palju erinevaid vidinaid, mis klientide tähelepanu ei köitnud, muutis Jobs asjade käiku. Kui asjad ettevõtte jaoks stabiilseks muutusid, hakkas Jobs keskenduma innovatsioonile. Ja kuigi Jobs ei olnud oma tehnoloogiliste lahendustega alati esimene, suutis ta maailmale näidata, mida kõike tehnoloogiaga teha võib.

“Kui Steve’i olid justkui kõik kohad täis, siis Tim on palju vaiksem. Kui Timile pettumust valmistada, ei hakka ta su peale karjuma, ent tunne, mis pettumust Steve’ile valmistada, on sama. Ma ei tahtnud kunagi Steve’ile pettumust valmistada ja ma ei taha kunagi Timile pettumust valmistada,” on Apple’i interneti tarkvara ja teenuste osakonna asepresident Eddy Cue öelnud.

“Ma pole Steve”

Mõistagi on Tim Cook pidanud korduvalt vastama küsimustele seoses Steve Jobsiga. Mees on väitnud, et ta pole ega tahagi olla järgmine Steve Jobs. “Minu jaoks pole Steve mitte kellegi poolt asendatav. Ta on igas mõttes ainulaadne,” ütles Cook väljaandele Washington Post.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2016, 10:22
Otsi:

Ava täpsem otsing