Kadi Neemre • 25. oktoober 2016 kell 19:28

Iraak võib OPECi kokkuleppest pääseda

OPECi kokkulepe võib sündida ka ilma Iraagita  

Iraak soovib, et nad arvataks välja OPECi plaanitavast naftatoodangu kärpimise kokkuleppest ning analüütikud ususvad, et naftaühenduse suurim eksportija Saudi Araabia nõustub Bagdadi otsusega.

Iraagi naftaminister Jabar Ali al-Luaibi teatas riigi ootamatust otsusest pühapäeval. Varasemalt oli riik kritiseerinud OPECi plaani kvootide seadmisel ühenduse järgmisel kohtumisel Viinis. Minister väitis, et Iraak ei saa toodangut kärpida, kuna riik vajab hädasti naftatulusid võitluses ISIS-ga. Iraak tootis septembris 4,45 miljonit barrelit naftat päevas, kinnitavad asjaga kursisolevad allikad.

Varasemalt on Iraak olnud OPECi kvootidest vabastatud seoses viimastel aastatel riiki rõhunud sõja ja rakendatud sanktsioonidega. Iraagi praegune soov kokkuleppes mitte osaleda, kukutas aga nii eile kui täna naftaturge.

Analüütikud märgivad, et Iraagi majandus on nii halvas seisus, et riik ei saa omale kärpeid naftatootmises lubada, kuid samas vajatakse meeleheitlikult kõrgematest naftahindadest saadavat tulu. Seega tasuks Iraagi naftaminstri sõnu Viini kohtumise eel võtta tõsiselt.

Sellel suvel andis IMF Iraagile 5,3 miljardi dollarilise laenu, aitamaks Bagdadil ellu viia reforme, tulemaks toime pikalt madalal püsinud naftahinna tagajärgedega ning ISISe mässuliste tegevusega. Riik seisab silmitsi ka 18 miljardi dollarilise eelarve defitsiidiga ning riigi tulud sõltuvad 90% ulatuses naftatuludest.

See defitsiit aga ähvarab niigi ebastabiilset riiki veelgi õõnestada ning muudab keeruliseks Bagdadi ja kurdide pealinna Erbili teenuste tagamise, palkade maksmise ning rahvusvahelistele naftafirmadele tasumise. Seega ei seisa Iraagi osalemisel OPECi kokkuleppel ees mitte ainult finantsküsimused vaid ka keskvalitsuse keerulised suhted kurdidega.

Sõlmides OPEC-ga kokkuleppe, riskib Bagdad sellega, et kurdid keelduvad oma naftaväljade toodangumahtu piirama ning jätavad seega šiiidi moslemid tekkiva finantskoormaga üksi.

Saudi Araabia on juba viidanud, et nad võivad jätta Liibüa, Nigeeria ja Iraani tootmispiirangute kokkuleppest kõrvale seoses riikide toomismahtude taastamisega. Liibüa ja Nigeeria naftatoodang on vähenenud seoses sisekonfliktidega ning Iraan taastab oma toodangumahte peale sellel aastal kergendatud sanktsioone.

 

Hetkel kuum