Mait Kraun • 26. märts 2017 kell 4:30

Venelased valmistuvad odava nafta ajastuks

Nafta kaevandamine.  Foto: Scanpix/Reuters

Ehk teab Venemaa Keskpank midagi, mida maailm ei tea?

OPECi liikmesriigid ja nende liitlased kohtuvad sellel nädalavahetusel, et üle vaadata kokku lepitud tootmiskärped. Samuti arutatakse, kas kärbetega jätkata või mitte. Maailma suurima energiaeksportija keskpank valmistub aga 40dollariseks naftahinnaks, mis peaks püsima aastaid, kirjutab Bloomberg.

Bloombergi küsitletud analüütikud prognoosivad, et Brenti toornafta hind tõuseb aasta lõpuks praeguselt tasemelt 16 protsenti. Märtsis on nafta hind langenud aga 10 protsenti ja see teeb turud närviliseks. Venemaa, mis on OPECi kokkuleppe üks tähtsamaid partnereid, võib olukorda hullemaks muuta.

Venemaa valmistub hinnalanguseks

„Rahandusministeerium, valitsus ja keskpank on võtnud majanduskasvu kohta, mida veab ikka veel suuresti nafta, ettevaatliku seisukoha,“ ütles Rabobanki arenevate turgude valuutastrateeg Piotr Matys. „Parem on olla konservatiivne ning üllatuda, kui läheb oodatust paremini. Optimism ja sellele järgnev pettumus on kehvem variant.“

Moskva rahapoliitikud teatasid reedel, et prognoosivad Uuralite nafta 2017. aasta keskmiseks hinnaks 50 dollarit barrelist. 2017. aasta lõpuks peaks hind kukkuma aga 40 dollarini ning püsima sellel tasemel 2018. ja 2019. aastal. Venemaa Keskpank jätkas ka rahapoliitika lõdvendamist – seda põhjendati naftaturu „ebakindlusega“ ning selle tõttu on ka prognoosid nõnda konservatiivsed.

Venemaa rahandusministeerium seadis jaanuaris tähtsaks tasemeks samuti 40dollarise hinna. Ministeerium teatas, et kui nafta hind langeb 40 dollarist allapoole, siis hakkab keskpank ostma välisvaluutareserve. Sellega loodetakse rubla kursi volatiilsust vähendada. Venemaa valitsus kasutab 40dollarist hinda ka 2017-2019 aastate eelarve kalkuleerimisel.

Positiivsed üllatused on paremad kui negatiivsed

Nafta hind on laiemas pildis küllaltki tublisti taastunud, aga Venemaa otsus jääda konservatiivsete prognooside juurde on positiivne, sest „see jätab võimaluse positiivseteks üllatusteks,“ ütles Aberdeen Asset Managementi võlakirjafondi juht Viktor Szabo.

Naftaga seotud prognoosid ei ole Venemaa Keskpanga jaoks naljaasi. 2014. alanud hinnalangus ulatus 65protsendini – see räsis rubla, sundis intressimäärasid järsult tõstma ning viis Venemaa majanduslangusesse. 2016. aastal moodustasid nafta- ja gaasitulud Venemaa riigieelarvest 36 protsenti.

Tõsi, OPECi kokkulepe aitas nafta hinnalanguse peatada. 26 dollarilt tõusis nafta uuesti 55 dollarini barrelist ning see lõi eelduse Venemaa majanduse taastumiseks. Keskpank on aga ettevaatlik ning miski pole nende jaoks garanteeritud.

Rubla nafta enam nii palju ei mõjuta

Rubla ja nafta korrelatsioon on sellel aastal vähenenud – see on langenud madalaima tasemeni alates 2015. aasta augustist, selgub Bloombergi kogutud andmetest. Nafta hind langes sellel nädalal alla 50 dollari barrelist, aga vene rubla see eriliselt ei mõjutanud. Rubla odavnes vähem kui 1 protsendi võrra.

Nädala lõpuks maksis WTI toornafta 47,97 dollarit barrelist ja Brenti hind on 50,80 dollarit.

OPEC otsustab alles mais, kas juunini kestvat tootmiskärbete kokkulepet pikendatakse või mitte. Liikmesriikide esindajad kohtuvad sellel nädalavahetusel Kuveidis, et üldist olukorda ja kokkuleppe täitmist arutada. Kui OPEC oma kokkulepet ei pikenda, peaks nafta hind kukkuma 40 dollarini barrelist, teatas üks USA tähtsamaid kildanaftatootjaid, Pioneer Natural Resources Co.

„Kui sa oled juba ühe korra vastu näppe saanud, siis oled teine kord ettevaatlikum,“ ütles Deutsche Banki ökonomist Elina Ribakova. „Keskpank ja rahandusministeerium on jäänud 40dollarise naftahinna prognoosi juurde, sest nad tahavad ennast kaitsta ja olla valmis halvimaks.“

Hetkel kuum