Salapärane kaupleja teenis kuuga 200 miljonit dollarit

krüptoraha Ethereum  Foto: Shutterstock
Liina Laks • 11. juuli 2017 kell 4:00

Kaupleja, kes on tuntud vaid numbrijada järgi, muutis ühe kuuga 55 miljonit dollarit 283 miljoniks dollariks – ja seda krüptorahadega, vahendab uudisteagentuur Bloomberg.

„Ma saan palju sõnumeid, kus küsitakse, kui palju etherit mul on,“ seisis kaupleja Instagrami-kontol, kes on tuntud vaid lühendi 0x00A651D43B6e209F5Ada45A35F92EFC0De3A5184 järgi. Anonüümne kaupleja väitis, et suutis ühe kuuga teha 55 miljonist dollarist 283 miljonit dollarit – tõus 413 protsenti. Indoneesia keeles juuni alguses kirjutatud sõnumist võis Bloombergi andmetel välja lugeda, et tundmatu kaupleja sai käe kullaseks krüptoraha Ethererumiga kaubeldes. „Üks hea asi Ethereumi juures on see, et kõik maailma walletid on läbipaistvad ja kõik võivad neid näha. Ja siin on minu walleti säästud,“ seisis kaupleja kontol.

Bloombergi andmetel varjavad krüptorahade omanikud meelsasti oma identiteeti. Ja see meeldib ametivõimudele aina vähem, mida väärtuslikumaks krüptorahad muutuvad. Juunis ületas tuntuima krüoptoraha Bitcoini väärtus 100 miljardi dollari piiri. Ethereumi turuväärtust hinnatakse 23 miljardile dollarile. Ametivõimud üle maailma tahavad aina enam, et krüptoraha-rahakoti taga seisaks pärisinimene ning ennast anonüümsuse taha peita poleks võimalik.

Krüptoraha-omanike salapära on pärit selle algusaegadest, mil Ross Ulbricht, kes kasutas Dread Pirate Robertsi varjunime, kasutas bitcoini rahapesus ja narkokaubanduses. Euoparlament teatas märtsis, et salapära võib olla üheks põhjuseks, mis takistab krüptorahal massidesse jõudmast. „Krüptorahade usaldusväärsus ei kasva, kui neid kasutatakse kriminaalsetel eesmärkidel. Selles kontekstis saab anonüümsusest virtuaalraha jaoks pigem takistus kui eelis,“ seisis Europarlamendi krüptoraha legaliseerimise esialgses variandis.

Anonüümne või avalik, selles on küsimus

Samal ajal on anonüümsus olnud krüptorahadega kauplejate jaoks suureks külgetõmbejõuks. „Üks oluline [krüptoraha] omadus on see, et su identiteet ei ole selle külge seotud. See finantsiline privaatsus on [krüptoraha] oluliseks osaks,“ ütles Blockchain Capitali uurimisüksuse juht Spencer Bogart. Blockchaini-tehnoloogiat, millel krüptorahad põhinevad, katsetavad teiste seas ka sellised traditsioonilised ettevõtted nagu Microsoft ja JPMorgan Chase.

Krüptoraha on ka hulga inimesi rikkaks teinud ning Bloombergi andmetel võib nende seas ka juba miljardäre olla. Nii võivad nende ridadesse (peagi) kuuluda Michael Novogratz, ConsenSysi rajaja Joseph Lubin ning Ethereumi looja Vitalik Buterin.

Kaotame palju raha, enne kui saame palju raha teha

Endine Goldman Sachsi ja Fortress Investment Groupi töötaja Novogratz teatas hiljuti, et 10 protsenti tema varadest on investeeritud krüptorahadesse. Arvestades seda, et Novogratzi varasid hinnatakse ligi miljardile dollarile, on seda arvestatav hulk. Novogratz ise usub, et krüptorahadest saab viie triljoni dollari äri.

Krüptorahasid kummitavad küberrünnakud ja tehnoloogilised kitsaskohad. Möödunud kuul leidis aset Ethereumi flash crash (kiire kukkumine, millele järgneb kiire taastumine, enamjaolt on see sekundite kuni minutite küsimus), mil Ethererumi hind langes korraks 10 sendile, kust ta siis kärmelt 300 dollarile taastus. „Meil tuleb palju õppetunde läbi teha. Enne kaotatakse suur hulk raha enne kui saab suurt raha teha,“ ütles Aberdeen Asset Managementi riskikapitali juht Peter Denious krüptorahade tuleviku kohta.

Hetkel kuum