Liina Laks • 5. september 2017 kell 10:45

Investorile: sündmused, mis septembris börse mõjutavad

Foto: EPA

September on olnud maailmaturgudel traditsiooniliselt „lõikuskuu“ – investorid armastavad siis rohkem müüa kui osta. Tänavusest septembrist leiab küllaga sündmusi, mis võivad börse kõigutada.

September on uudisteagentuuri Bloombergi andmetel kuu, kus aktsiainvestoreid tabab statistiliselt 0,7protsendine kaotus.

Valimised

Euroopa börsid võivad reageerida lühiajaliselt mitmes riigis toimuvatele valimistele. Kevadel Prantsusmaal toimunud presidendivalimiste sarnast kõikumist ei tekita neist ilmselt ükski, aga suures plaanis võivad nii Saksamaa Bundestagi valimised (24. septembril) kui ka Norra parlamendivalmimised (11. septembril) aktsiaturge – ja eelkõige kohalikke – mõjutada. Edasi vaadates ootavad oktoobris valimised ka Portugalis, Austrias ja Tšehhis. Saksamaa valimiste kohta ütleb kohalik meedia, et tulemus oluliselt riigi kurssi ei muuda. Angela Merkelile ennustatakse uut ametiaega, küsimus on selles, milliste parteidega ta seda jagada plaanib.

Keskpankade otsused

Sel neljapäeval leiab aset Euroopa Keskpanga kohtumine, kust oodatakse Mario Draghilt uusi vihjeid lõdva majanduspoliitika lõpetamise kohta. Draghi on mõista andnud, et selle üle arutatakse sügisel – küll on ta lahtiseks jätnud, kas asi ka sellenädalast kohtumist puudutab, vahendab uudisteagentuur Bloomberg.

Homme toimub aga Kanada keskpanga istung, kus samuti arutluse all intressimäärad.

USA võlg

USAs kütab kirgi riigivõlg. Rahandusminister Steven Mnuchin on öelnud, et 29. september on päev, mil USA-l tuleb võlalage tõstma asuda.

Brexit

Jätkuvad aina keerulisemaks muutuvad Brexiti-kõnelused.

Põhja-Korea kriis

Järgmisel esmaspäeval toimub ÜRO julgeolekunõukogu kohtumine, kus peaks langetatama otsus Põhja-Korea sanktsioonide kohta, mida nõuavad mitu riiki. Samal ajal kui Hiina ja Lõuna-Korea pooldavad rahumeelsemat ja diplomaatilisemat lahendust, on USA retoorika jätkuvalt militaristlikum.

Hetkel kuum