Mait Kraun • 17. detsember 2017 • 3 min
Jaga lugu:

Karud viivad oma raha aktsiaturule

New Yorgi börs
New Yorgi börs  Foto: EPA

Aasta on lõpule jõudmas ning aktsiaturud on investorite jaoks positiivselt üllatanud. Järjest rohkem raha viiakse turule ja see tekitab muret, et langus võib olla lähedal, kirjutab CNBC.

Ettevaatlikkus on ära kadumas ning investorid viskavad oma raha turule, eelkõige indeksfondidesse. Börsil kaubeldavatesse fondidesse (ETFid) voolas nädalaga 31,4 miljardit dollarit, mis on suuruselt ajaloo teine näitaja, selgub Bank of America Merill Lynchi andmetest.

Aktiivsest passiivseks

Aktiivsest investeerimistrateegiast on investorid aga loobumas – aktiivsetest fondidest liikus välja 22,7 miljardit dollarit, mis on suuruselt neljandal kohal. Kui need kaks arvu omavahel liita, siis selgub, et aktsiatesse voolas ikkagi 8,7 miljardit dollarit.

Järjest enam spekuleeritakse, et pulliturg on viimasesse faasi jõudmas ning peagi võib alata langus. Tõsi küll, aktsiaturud räägivad teist juttu – Dow Jones on lähenemas 25 000 punkti piirile ja indeks on tänavu kallinenud ligi 25 protsenti. 25 000 punkti piirist on puudu 1,5 protsenti. Reedel jõudsid praktiliselt kõik suuremad USA aktsiaindeksid uute rekorditeni.

Eksperdid kardavad, et raha pidev sissevool võib tähendada pullituru (tõusuturg) kiiret vananemist. Nende sõnul on näha karude (aktsiaturu languse uskujad) niiöelda klassikalist kapituleerumist, kus pullidele (aktsiaturu tõusu uskujad) vannutakse alla ning oma raha viiakse turule, sest tõusust kardetakse ilma jääda.

Tõusule võib järgneda langus

„Aktsiaturud jätkavad tõusu ja see meelitab järjest enam raha turule. Just see enne suuremaid raha sissevoole ja sellele järgnevaid langusi (meltup) toimubki,“ ütles Yardeni Researchi asutaja Ed Yardeni oma reedeses blogipostituses. „Fondidesse voolava raha roll selle olukorra tekitamisel on kasvamas, sest järjest rohkem kuuma raha pannakse börsil kaubeldavatesse fondidesse.“

Meltup iseloomustab olukorda, kus investorite raha hakkab järsult aktsiatesse liikuma ning põhjuseks on pigem optimism ja tõusutrend, mitte fundamentaalnäitajad. Meltupi järel hakkavad aktsiaturud tavaliselt langema.

Bank of America andmetest selgub, et nii aktiivsetesse investeerimisfondidesse kui ka ETFidesse on tänavu voolanud kokku 294,7 miljardit dollarit. Kui aktiivsed fondid välja arvata, siis on passiivsetesse ETFidesse voolanud 448 miljardit dollarit.

Pullid on karusid alistamas

SPDR S&P 500 Trust fondi voolas viimasel nädalaga 10 miljardit dollarit, iShares S&P 500 Value ETFi pandi 2,2 miljardit ja iShares Mid-Cap 400 Value ETF kogus 1,4 miljardit, selgub FactSeti andmetest. Aasta algusest alates on iShares Core S&P 500 indeks olnud kõige suurem võitja – kokku on sinna investorid viinud 31,6 miljardit dollarit. Fondi tootlus on tänavu olnud ligi 20 protsenti.

Raha viiakse välja aga väiksema turuväärtusega firmadest. Russell 2000 indeksit järgivast fondist iShares Russelll 2000 ETF voolas nädalaga välja 2,2 miljardit dollarit.

Professionaalsed investorid on viimasel ajal optimistlikud ning see on üleüldist entusiasmi tõstnud. Investors Intelligence’i küsitlus, millega hinnatakse uudiskirju välja saatvate investorite meeleolu, leidis, et pullide osakaal on tunduvalt suurem kui karude oma. Kusjuures pullide ja karude suhe on sarnane sellega, mis oli enne 1987. aasta oktoobri Musta esmaspäeva. Tol päeval langes Dow Jonesi indeks ühe päevaga 22 protsenti.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt