Äripäev • 14. märts 2018 kell 6:55

Kaubandussõda laieneb: USA võttis Hiina sihikule

ZTE hoone.  Foto: EPA

USA president Donald Trump plaanib kehtestada imporditollid 60 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele. Suurima löögi võtaksid vastu tehnika-ja telekomisektori tooted.

Uut tariifiplaani kinnitasid Reutersile kaks anonüümseks jäänud isikut Trumpi lähikonnast, kes neid temaga arutasid. Kokku võib uues Hiina tooteid puudutavas tariifinimekirjas olla kuni 100 toodet.

Reutersi andmetel oleks tollide näol tegu USA karistusmeetmetega, sest Trumpile on pinnuks silmas asjaolu, et Hiina investeerimispoliitika näeb ette, et välismaine Hiinas tegutsev ettevõte peab oma tehnoloogiasaladused sisuliselt Hiinale välja käima. Valge Maja seda infot ei kommenteerinud.

Küll reageerisid infole aktsiaturud. „USA ja Hiina kaubandussõda on peamine risk,“ ütles Austraalia AMP peaökonomist Shane Oliver. See hirm nullis ära ka head uudised Aasiast: Hiina näitas oodatust paremaid majandustulemusi. Nii jäi teisipäeval avaldatud aastane inflatsioonimäär 1,8 protsendi juurde.

Investorid olid aga rahutuks muutunud ning Aasia turge tabas väike müügipuhang. Kõige enam kukkus Hang Sengi indeks, protsendi võrra, 31 290 punktile. Jaapani Nikkei kaotas 0,9 protsenti. Ka teised suuremad Aasia börsid olid punases. Müügimeeleolu ennustatakse täna ka Euroopa börsidele.

Hetkel kuum