Tehnoloogiasektorit tabas täiuslik torm

29. märts 2018, 10:00
Viimastel päevadel on järsult odavnenud ka Elon Muski juhitava Tesla aktsia.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180329/BORS/180329591/AR/0/AR-180329591.jpg
Ainult tellijale

USA tehnoloogiafirmasid tabas mitu halba uudist, mille tagajärjel on aktsiate hinnad viimastel päevadel järsult langenud.

Nii Facebook, Amazon, NetflixTwitter, Nvidia on viimase viie päevaga langenud enam kui 7 protsenti, Tesla on kukkunud koguni 16 protsenti, samas on Google pääsenud 4,5 protsendiga. New Yorgi börsi FANG indeks on viimase viie päevaga kaotanud üle 10 protsendi oma hinnast.

Eelmisel nädalal odavnes FANG indeks 6 protsenti, mis on suurim langus alates 2014. aastast, mil indeks loodi. Nelja ettevõtte turuväärtusest pühiti minema üle 180 miljardi dollari.

Eksperdid tõid välja, et langusel on palju põhjuseid: kõrged hinnatasemed, ohtralt negatiivseid uudiseid, võimalikud uued regulatsioonid ja kaubandussõja oht.

„Sektorit on hiljuti tabanud täiuslik torm,“ nentis eile SEB finantsturgude analüütik Eduardas Petrulis. „Tehnoloogiasektor juhib jätkuvalt turgu, aga nüüd on suund allapoole.“

Swedbank Marketsi spetsialist Rainer Saad lisas, et kehvasti on mõjunud ka negatiivsed meeleolud finantsturgudel – kolm suuremat USA aktsiaindeksit kauplevad märtsikuu madalaimatel tasemetel.

Palju halbu uudiseid ja kõrged hinnatasemed

Ka Eesti kliendid käivad maailma trendidega kaasas. „Viimaste päevade statistikat vaadates on tehnoloogiasektori puhul näha suuremat müügihuvi,“ kommenteeris LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel klientide käitumist, pärast teisipäeval toimunud tehnoloogiasektori langust. 

„Facebook maadleb endiselt kasutajaandmete privaatsuse skandaaliga, Alphabetil käib kohtuvaidlus Oracle’iga,“ ütles Pikkel. „Nvidia peatas ajutiselt isesõitvate autode programmi seoses Uberi õnnetusega ja Citron Research võttis lühikese positsiooni Twitteris.“

LHV enimkaubeldud aktsiate hulka on FANGist jõudnud Pikkeli sõnul ainult Facebooki väärtpaberid. „Huvi on viimasel ajal suurem, aga ei saa öelda, et see oleks ülekaalukas olnud.“

Swedbanki analüütik Saad ütles, et langus pole puutumata jätnud Swedbanki Eesti kliente, kes on viimaste sündmuste valguses aktsiaid müünud.

Pikkel nentis, et investorid on pannud need uudised üldise turu nõrkuse konteksti, lisaks sellele on ka hinnatasemed kõrged. „Sellest lähtuvalt võib eeldada, et nii mõnedki investorid võivad tehnoloogiasektori aktsiaid müües võtta kasumit.“

Regulatsioonide ja piirangute hirm

Eduardas Petrulis lisas, et sektorit mõjutas ka asjaolu, et USA president Donald Trump kaalub Hiina investeeringute piiramist tehnoloogiasektoris. „Turud võtavad seda kui riski, mis võib kapitali liikumist piirama hakata.“

Petrulis ütles, et ka Euroopa Komisjon kaalub sotsiaalvõrgustike käibele 3protsendilise maksu kehtestamist. „Kui see ettepanek läheb läbi, siis mõjutab see Euroopas nii Alphabeti, Facebooki kui ka Twitteri kasumlikkust.“

„Viimane faktor on seotud USA ja Hiina võimaliku kaubandussõjaga, mis mõjutab tehnoloogiasektori hinnatasemeid samuti negatiivselt,“ nentis Petrulis. „Kõige haavatavam on autotööstus, tehnoloogia on teisel kohal.“

Nvidia pani isesõitvad autod seisma

Suurimate langejate seas oli kiibitootja Nvidia – ettevõte otsustas isesõitvate autode testimise ajutiselt lõpetada, sest nende tehnoloogiat kasutav Uberi testiauto sõitis inimesele otsa. See pani aktsia järsult kukkuma.

Nvidia ütles, et pole veel teada, mis õnnetuse põhjustas, aga otsus võeti vastu ettevaatusabinõuna.

Teisipäeval toimus ka Nvidia uute toodete avalikustamine, kus räägiti edusammudest tehisintellekti arendamisel. See ei suutnud aktsia langust aga ära hoida – Nvidia odavnes lausa 7,8 protsenti, 225 dollarini. Alates 2011. aastast on see suuruselt kolmas langus.

Kuulus lühikeseks müüja pani Twitteri kukkuma

Investeerimisraporteid välja andva Citron Researchi peatoimetaja Andrew Left ütles, et panustab Twitteri aktsia odavnemisele, sest regulatsioonid võivad ettevõttele halvasti mõjuda.

See oli põhjus, miks Twitteri aktsia kukkus teisipäeval 12 protsenti ning jõudis seitsme nädala madalaima tasemeni. Left on tuntud selle poolest, et panustab tihtipeale aktsiate langusele.

Citron teatas, et nende lühiajaline hinnasiht on 25 dollarit, mis on praegusest hinnast 10 protsenti madalamal. Põhjus seisnes selles, et Twitter on Citroni hinnangul kõige avatum privaatsusega seotud regulatsioonide suhtes.

„Oodake, kuni senat saab teada, et Twitter teenib kasutajaandmete müügist sellel aastal 400 miljonit dollarit. See ei ole reklaamitulu,“ kirjutas Citron oma veebilehel.

Tesla finantsseis on kehvemaks muutunud

Swedbank Marketsi spetsialist Saad ütles, et teiste seas tasub välja tuua ka Tesla, mille aktsia on viimase kuu ajaga kukkunud üle 22 protsendi „Ettevõtte tulemused on olnud nõrgad ning Model Xiga toimus õnnetus, milles hukkus inimene,“ kommenteeris Saad mitu kuud kestnud langust.

Teisipäeval kukkus Tesla aktsia lausa 8,2 protsenti, 279 dollarini, sest USA transpordiamet teatas, et hakkab Californias toimunud rasket avariid uurima. Järelturul lisas õli tulle reitingufirma Moody’s, mis muutis Tesla krediidireitingu stabiilsest negatiivseks.

Reitingufirma tõi välja, et Model 3 tootmine on toppama jäänud ning kehva rahalise seisu tõttu vajatakse edasist finantseerimist. Lisaks sellele peab Tesla säilitama praeguse kasvukiiruse.

„Tesla reiting peegeldab ettevõtte Model 3 mahajäämust tootmise eesmärkidest,“ teatas Moody’s. „Tesla reitingut võime veelgi langetada kui probleem tootmisega süveneb.“

Sarnaselt Moody’sele on Teslale negatiivse krediidireitingu andnud ka S&P – seda tehti juba eelmise aasta aprillis.

Kas Tesla pankrot on võimalik?

Tavapäraselt ilmuvad hinnalanguse ajal välja ka pessimistid, kes on Tesla läbikukkumisele juba pikka aega panustanud. Sellel nädalal avaldas arvamust ka fondijuht, kes panustab isegi Tesla pankrotile.

„Ei ole kahtlustki, et Tesla on pankroti äärel,“ väitis Vilas Capital Managementi fondijuht John Thompson. Ta selgitas, et ettevõttel on raske rahastust leida, sest Model 3 tootmise ja klientideni toimetamisega on probleeme. Model Si ja Model Xi vastu nõudlus aga väheneb. Samal ajal on ettevõtte hinnatase väga kõrgel.

„Reaalsuskontroll – Tesla on väärt kaks korda enam kui Ford. Ford tootis mullu aga 6 miljonit autot ning teenis 7,6 miljardit dollarit kasumit. Tesla tootis 100 000 autot ning teenis 2 miljardit kahjumit,“ seletas ta. „Lisaks sellele on Ford mustadeks päevadeks kõrvale pannud 12 miljardit dollarit. Teslal saab raha otsa aga järgmise kolme kuu jooksul. Ma ei ole midagi nii absurdset oma karjääri jooksul varem läinud.“

Tõsi küll, tegemist on pigem äärmusliku arvamusega, millele turud nõnda palju tähelepanu ei pööranud. Eilse languse põhjustasid pigem USA transpordiamet ning Moody'se otsus Tesla krediidireitingut alandada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. March 2018, 06:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing