27. aprill 2018 kell 11:00

Lugemissoovitus – "Intelligentne investor"

LHV Maailma Aktsiad Fondi juht Mikk Taras.  Foto: Andres Haabu

1920ndate lõpus kogu maailma majandust tabanud suures depressioonis kaotasid paljud investorid kõik eelneva töö tulemuse. Üks nendest oli Benjamin Graham.

Graham (1894-1976) otsustas oma kogemuse pealt kirja panna põhimõtted, kuidas finantsturgudel ellu jääda ja edu saavutada, kirjutab LHV fondijuht Mikk Taras.

Grahami põhimõtted panid aluse väärtusinvestorite koolkonnale, kelle tuntuim esindaja on investeerimislegend Warren Buffett. Kui Graham oli ennast suure börsikrahhi järel uuesti üles töötanud, õppis Buffett investeerimist just tema käe all.

Nii nagu nimi ütleb, keskendub väärtusinvesteerimine vara fundamentaalväärtuse leidmisele. See ei ole panustamine mingi regiooni või sektori kasvu, vaid konkreetsele varale, mis on turul valesti hinnatud. Lähenemise keskmes on investeerimisportfelli mõõdukas hajutamine alahinnatud varade vahel, mille puhul on suur rõhuasetus kapitali püsiva kaotuse vältimisel.

Varade väärtusele ei pöörata tähelepanu

Tänapäeva lühiajalises, indekseeritud ja passiivse investeerimisstiiliga maailmas on järjest vähem investoreid, kes varade väärtusele tähelepanu pööravad. Väärtpaberite keskmine hoiuperiood on langenud aastatelt kuudele ja sageli isegi nädalatele. Positsioonid hajutatakse tuhandetest ettevõtetest koosnevatesse indeksfondidesse, mille väärtust isegi keegi ei püüa hinnata.

Õiglase väärtuse hindamise asemel on börsiosaliste tähelepanu koondunud valdavalt turuhindadele, millest on pikaajalisel investeerimisel pigem kahju kui kasu. Lühiajaline kaotusvalu paneb investoreid positsioone müüma ja ilmajäämise tunne turutippudes agressiivselt riske võtma. Nõnda käitutakse täpselt vastupidi mõistlikule tegevusele. Poodi tormatakse siis, kui kaup on üles hinnatud, ja välja siis, kui kaup alla hinnatud.

„Intelligentne investor“ on raamat, mis tuletab investoritele meelde olulisi põhitõdesid, kuidas investeerida pikaajaliselt, arvutada varade õiglast väärtust, hajutada investeeringuid ja kasutada turgude kõikumist edukalt enda kasuks, mitte kahjuks.

Suuresti on see raamat turupsühholoogiast, mille mittetundmine osutub paljudele investoritele saatuslikuks. Graham tuletab kohe raamatu alguses meelde, et börsidel ei ole investori suurim vaenlane mitte kunagi vale aktsia või tähtede seis, vaid investor ise, kes ei pea kinni baastõdedest.

Praktikas eeldab üksikinvesteeringute õiglase väärtuse välja arvutamine väga põhjalikke teadmisi erinevatest tööstusharudest ja valmidust hoida kapitali finantsturgudel vähemalt aastaid, kuna varad võivad püsida alla õiglast väärtust väga pikka aega.

Raamat "Intelligentne investor"

Autorid: Benjamin Graham, Jason Zweig

Kirjastus: AS Äripäev

Lehekülgi: 544

Raamatu väljaandmist on toetanud LHV, Nasdaq Tallinna börs ja Admiral Markets.

Raamatu saad tellida siit!

Allikas: Äripäeva raamatuklubi

Oluline on kvaliteet

Varade hindamise juures võiks väärtusinvestor pöörata tähelepanu ka nende kvaliteedile. Graham rõhutab tabavalt, et heade varade eest liiga kõrge hinna maksmine võib olla reaalne risk, kuid see ei ole investori suurim oht. Suurim viga on osta halva kvaliteediga ettevõtteid, mis paistavad majandustsükli heal ajal odavad, kuid muutuvad kiirelt väga kalliks, kui halval ajal kasumid järsult langevad. See on ilmselt üks kõige alahinnatumaid tõdesid finantsturgudel.

Kriisid ja krahhid börsidel on paratamatud. Need olid ja jäävad finantsturgude loomulikuks osaks. Pikaajaliste investorite jaoks on kõige olulisem hoida portfellis tugevaid ärisid, mille hinnatase on mõistlik. Need on ettevõtted, mille aktsiad ronivad pärast iga langust tagasi üles, kusjuures sageli kõrgemale kui varem, sest nende nõrgemad konkurendid on teelt pühitud.

Graham soovitab hajutada aktiivselt juhitud investeerimisportfell 10-30 investeeringu vahel. Põhimõte on lihtne. Parem vähem investeeringuid, millest teame palju, kui palju investeeringuid, millest teame vähe. Warren Buffetti kõrval teine Berkshire Hathaway investeerimislegend Charlie Munger usub, et portfelli mõistlikuks hajutamiseks piisab täiesti kümnest ettevõttest, mis on kvaliteetsed ja mõeldud pikaajaliseks hoidmiseks.

Warren Buffett ja Charlie Munger on mõlemad väärtusinvesteerimise printsiipe kasutades suutnud investeeringuid turu keskmisest kordades rohkem kasvatada. Seda peegeldab ka Berkshire Hathaway aktsiahind, mis on alates 1960ndatest, kui Buffett seda juhtima asus, tõusnud 155 korda rohkem kui USA aktsiaturg tervikuna.

Kuid teiste edestamine ei tohiks olla kunagi ühegi väärtusinvestori jaoks eesmärk omaette. Maratoni joostes võib kindel olla, et keegi on alati 100m arvestuses sinust kiirem. Pikaajalisel investeerimisel ei käi mitte kunagi võistlus teistega, vaid pigem iseendaga.

Grahami "Intelligentne investor" loob lugejale suurepärase raamistiku, kuidas börsidel ratsionaalselt ja mõistlikult tegutseda. Vähim, mida see lugejatele pakub, on suurte vigade kordamine, mis raamatu autori enda kord vee alla viisid. Paremal juhul avab see tee väärtusinvesteerimise maailma, mis on üks väheseid lähenemisi, millega investoritel on õnnestunud headel aegadel kapitali kasvatada ja rasketel aegadel seda säilitada.

Hetkel kuum