Rait Kondor • 5. juuni 2018 kell 18:42

USA soovib, et OPEC tõstaks nafta tootmismahtu

Foto: EPA-EFE/Mauritz Antin

Brenti naftasegu hind täna langes, jõudes madalaimale tasemele peale 8. maid. Nafta hinnalanguse põhjuseks on asjaolu, et väidetavalt on USA valitsus palunud Saudi Araabiat ja teisi suuri naftatootjaid tootmismahtu tõsta, vahendab Reuters.

Brenti naftasegu hind oli täna vahepeal isegi ligi 2% miinuses 73,81 dollari peal, kuid kauplemispäeva lõpuks hind veidi tõusis, jõudes 74,86 dollarile barrelist, mis on eilsega võrreldes 0,6% allpool. USA Lääne-Texase naftasegu tõusis päeva lõpuks 0,9% 65,34 dollarile barrelist.

Kolm OPEC-i ja naftatööstusharu allikat on Reutersile väitnud, et USA valitsus on mitteametlikult palunud Saudi Araabial ja mõnel teisel OPECi tootjariigil tootmismahtu tõsta, kuigi väidetavalt ei palunud USA konkreetset arvu mahu kasvu osas. Bloombergi uudisteagentuur väitis samas, et USA valitsus oli palunud päevatoodangu tõstmist umbes 1 miljoni barreli võrra.

USA valitsusele teeb muret bensiini hinnatõus, mis USA tanklates on tõusnud viimase kolme aasta kõrgeimale tasemele. Samuti on USA president Donald Trump avalikult kurtnud OPECi poliitika ja tõusva naftahinna üle.

USA valitsuse otsus Iraani naftaekspordile uuesti sanktsioonid peale panna võib langetada Iraani naftatoodangut 1 miljoni barreli võrra päevas selgub Standard Charteredi panga poolt tehtud arvutustest.

Saudi Araabia riiklik naftafirma Aramco tõstis täna oma Aasia klientide jaoks juuli hinda Araabia naftasegu osas 20 sendi võrra barrelilt, võrreldes juuni hinnaga, mis tähendab 2,10 dollari suurust hinnapreemiat Omaani/Dubai keskmisest hinnast.

OPEC-isse kuuluvad riigid ja teised suuremad naftatootjad otsustavad nafta toodangumahu üle 22. juunil Viinis.

Hetkel kuum