Mait Kraun • 17. juuni 2018
Jaga lugu:

Ees ootab suvine dividendipõud

Põud.  Foto: Shutterstock

Dividendihooaja taganttuul on selleks aastaks selja taha jäänud, mis muudab suve globaalsete aktsiainvestorite jaoks keerulisemaks, teatas Morgan Stanley.

Investeerimispanga analüütikud tõid välja, et globaalselt on dividendimaksed tavaliselt kõige suuremad aprillis ja mais. Teistel kuudel maksavad ettevõtted tunduvalt vähem dividende välja. Aprilli ja mai jooksul saavad investorid globaalselt kokku 300 miljardit dollarit dividende.

Dividendide sessoonsus.  Foto: Morgan Stanley

„See rahalaine, mis kevadel tuleb, võib olla väga suureks abiks, eriti Euroopas. See on tõenäoliselt ka üks põhjustest, miks aprillis ja mais on aktsiatel läinud keskmisest paremini,“ kirjutas Morgan Stanley oma raportis.

Turud hakksid aprillis tõusma.  Foto: Morgan Stanley

Väljamaksete ebaühtlase jaotuse tõttu on ka aktsiaturgude tootlus olnud suvekuudel kehvem, ütlesid analüütikud.

„Kui vaadata MSCI Maailma aktsiate indeksit, siis on juuni olnud indeksi jaoks kõige kehvem kuu. Vaid 42 protsendil juhtudest on tootlus olnud sellel kuul positiivne,“ kirjutati raportis. „August on 50 protsendiga teisel kohal.“

Mai kipub olema aktsiaturgude jaoks Ühendriikides parem kui mujal maailmas. Sektoritest läheb mais kõige paremini tehnoloogiasektoril – seda oli ka tänavu näha.

Standard & Poor’s 500 indeks kauples reedel 2764 punktil ning alates aprillist on indeks tõusnud enam kui 4 protsenti. Tehnoloogiasektor on sama perioodi jooksul kallinenud kaks korda rohkem.

Kõik aktsiaturud ei ole aga samasugused. Näiteks Hiinas maksavad börsifirmad suurema osa dividendidest välja just juunist kuni augustini. – see on periood, kus turgudel kipub keskmisest paremini minema, selgub Morgan Stanley andmetest.

Aasia dividendimaksed  Foto: Morgan Stanley

Globaalsed aktsiaturud on jõudmas küllaltki keerulisse seisu. Morgan Stanley analüütikute sõnul on praegu hea aeg teatud turgudel riske vähendada ning raha teistele turgudele suunata.

MSCI arenevate turgude seas läheb suvel paremini just Hiina aktsiatel ning Morgan Stanley soovitab neid ka osta.

Eriti hästi läheb aktsiaturgudel suvel Taiwanis, kus makstakse dividende samuti suvekuudel. Tootlus on suvel Taiwanis tunduvalt kõrgem kui teistel aastaaegadel.

Muidugi ei sõltu turgude tootlus ainult dividendimaksetest. Nii Jaapani kui ka Korea börsifirmad suvel palju dividende ei maksa, aga Korea aktsiatel on suvel ajalooliselt paremini läinud.

Euroopas läheb suvel paremini Suurbritannia aktsiatel, mis on samuti osaliselt seotud dividendide väljamaksetega. Morgan Stanley hinnangul võiks Briti aktsiatel järgmise aasta perspektiivis hästi minna.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum