Kiireimad dividendimaksete tõstjad USA börsidel

20. juuni 2018, 09:37
Logistikaettevõte FedEx on tõstnud dividendi viie aasta jooksul keskmiselt 27,2 protsenti.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180620/BORS/180629989/AR/0/AR-180629989.jpg
Ainult tellijale

Vähemalt kümme aastat järjepanu dividendimakseid kasvatanud USA börsifirmade arvestuses leiab kokku üle 60 ettevõtte, mis on oma dividendimakseid viimase kümne aasta jooksul tõstnud vähemalt keskmiselt 15% aastas. Alljärgnevalt on välja toodud viimase kümnendi kõige kiiremad dividendikasvatajad.

Alustuseks on oluline märkida, et minevikus esinenud kasvunumbrid ei ole kindlasti automaatselt edasi kantavad tulevikku. Teisisõnu ei pruugi mineviku hea kasvutempo tagada samaväärseid kasvunumbreid tulevikuks. Samas on see siiski üks üpris hea võimalus välja sorteerida vähemalt hiljuti hoogsat kasvu näidanud ettevõtted.

Põhjuseid, miks mineviku kasvumäärad ei pruugi üksüheselt või isegi ligikaudselt tulevikku kantavad olla, on mitu. Ära märkimist väärivad kaks peamist. Esiteks põhitegevusspetsiifilised põhjused – olgu selleks siis erakordselt hea stardihetk mõõtmisperioodi algul kümme aastat tagasi, viimase kümnendi jooksul puhunud soodne pärituul väliskeskkonnas, madal kasvumäärade arvutusbaas või vaatlusalusel perioodil hästi kaitstud konkurentsieelised.

Teine põhjus on rohkem dividendiaktsiate spetsiifiline. Selleks on muutused dividendide väljamakse määras. See tähendab lihtsustatult seda, et dividende on võimalik kasvatada: kasumiga sarnases kasvutempos või makstes aastast aastasse välja suurema osa kasumist. Esimene variant on selgelt jätkusuutlikum. Samas sageli on väga kiired dividendide kasvumäärad põhjustatud just sellest, et ettevõte on otsustanud suurendada järk-järgult välja makstava kasumi osakaalu.

Näiteks paljud suhteliselt kiirelt kasvavad ettevõtted, kes alles alustavad omanikutulu jaotamisega, maksavad esialgu dividendina välja kõigest 10–20% aastasest kasumist. Pärast mõningast madala dividendide väljamakse määra viljelemist ja juhul kui ettevõtte laienemiseks enam nõnda palju kapitali vaja ei ole, hakatakse dividendide väljamakse määra tasapisi tõstma. Esialgu võib-olla 30–35% peale, sealt edasi juba 45–50% tasemele. Selline juhtkonna otsus pannakse tavaliselt paika strateegilises plaanis ja sageli jaotubki see dividendide väljamakse määra tõus 3–5 aasta peale, vahel ka pikema aja peale.

Seega tasub alati kiiret dividendimaksete kasvu näidanud ettevõtete puhul uurida, kas see dividendide kasv on käinud käsikäes kasumi ehk EPSi kasvuga või on osa kasvust pärit dividendide väljamakse määra tõusust. Sageli leiab vihjed dividendide väljamakse määra kohta ka ettevõtte aastaraamatust dividendipoliitika sektsioonist. Nii mõnigi ettevõte ütleb sõnaselgelt, et eesmärk on igal aastal välja maksta mingi protsent puhaskasumist või vabast rahavoost ning seda numbrit saab siis võrrelda praeguse, viie ja kümne aasta taguse väljamakse määraga.

Kiireimad dividendimaksete kasvatajad sektorite lõikes

Kõige rohkem on vähemalt 15% keskmist aastast dividendimaksete kasvu näidanud ettevõtteid tööstussektoris – kokku 13 firmat. Neist kolm kõige kõrgema dividendimakse kasvumääraga ettevõtet olid diisel- ja gaasimootorite tootja Cummins (keskmine aastane dividendimaksete kasv viimase 10 aasta jooksul 25,6%), raudteetransporti pakkuv Union Pacific (22,1%) ning kosmose- ja kaitsetööstusettevõte HEICO (19,8%). Kõigi kolme firma dividendimaksete kasvu skoor on analüütikute prognooside kohaselt ka tulevikuks kiireimat kasvu näitava 20% ettevõtete hulgas.

Finantssektori tublimad dividendimaksete kasvatajad olid kahjukindlustuse teenuseid pakkuv AmTrust Financial Services (33,7%), peamiselt USA lõunaosariikides tegutsev Bank of the Ozarks (20,8%) ja kahjukindlustuse teenuseid pakkuv Infinity Property and Casualty Corporation (20,5%). Bank of the Ozarksi dividendimaksetele ennustavad analüütikud jätkuvalt kiiret kasvu, samas AmTrust Financial Servicesi puhul tundub viimaseid finantsandmeid vaadates surve all olevat juba praegune dividendimakse. Ettevõttel oli möödunud aastal üpris suur kahjuminumber.

Tsükliliste tarbekaupade sektorist leiab samuti üle 20% dividendimaksete kasvumäärasid näidanud firmasid. Esikolmiku moodustavad siin sporditarvete jaekaupluste kett Finish Line Inc (23,4%), rõivaid ja kodukaupu soodushindadega pakkuv kauplusekett Ross Stores (23,9%) ja valdavalt maanteeäärseid restorane ja kauplusi haldav Cracker Barrel Old Country Store (22,9%). Üle 20% keskmist aastast dividendi kasvumäära viimase 10 aasta jooksul on näidanud ka rõivaste ja kodukaupade sooduskett TJX Companies (21,6%). Nende ettevõtete fundamentaalnäitajaid vaadates jäävad kohe tänu väga kõrgele kasumlikkusele ja madalale dividendide väljamakse kordajale silma Ross Stores ja TJX Companies. Teisalt Finish Line Inc finantsnäitajad on üpris kehvapoolsed – kasum aktsia kohta langeb juba neljandat aastat järjest, kasumimarginaal on langustrendis alates 2012. aastast ja dividendide väljamakse määr tõusuteel.

Esmatarbekaupade sektori kiireimat dividendimaksete kasvu on näidanud esmatarbekaupade tootja Church & Dwight (26,1%) ja apteegikett CVS Health Corporation (24,2%). Viimase puhul tasub teada, et kiire dividendimaksete kasvu taga oli dividendide väljamakse määra tõstmine ligi 10% tasemelt uueks eesmärgiks seatud 35%-le. Nüüdseks on see tase saavutatud ja tegelikult ei ole järgmise 2–3 aasta jooksul CVSi puhul tõenäoliselt dividendi kasvu üldse oodata, sest ettevõte on ellu viimas üht viimase aja suurimat ülevõtmistehingut. See tähendab, et järgmistel aastatel kulub rohkelt raha laenude tagasimaksmisele. Church & Dwightiga on veidi sarnane lugu – ettevõte kergitas dividendide väljamakse määra perioodil 2009–2012, mistõttu 10aastased dividendimaksete kasvunumbrid on kõrged, samas kui viimase viie aasta kasv on olnud tagasihoidlikum (9,6%).

Tervishoiusektori kiireimad dividendimaksete kasvatajad on ravimite hulgimüüja AmerisourceBergen (29,3%) ja meditsiinitehnoloogia ettevõte Stryker (22,7%). Viimase puhul on taas tegu suuresti dividendide väljamakse määra tõusust tingitud kiirete kasvunumbritega. Kui 2009. aastal maksis firma dividendidena välja ligi 10% teenitud kasumist, siis nüüd ligi 42%.

Infotehnoloogiasektori kiireimad dividendimaksete kasvatajad on paljude jaoks tõenäoliselt suhteliselt tundmatud nimed. Valdavalt on tegu pigem teenuseid pakkuvate ettevõtetega, mitte riistvara või komponentide tootjatega. Eranditeks on integraallülitusi ja traadita interneti komponente tootev Qualcomm ning pooljuhtide tootja Texas Instruments.

Energiasektoris on viimase kümne aasta kiireimat dividendimaksete kasvu näidanud Helmerich & Payne (31,6%). Siin tasub süüvida ettevõtte finantsandmetesse, sest peaaegu kogu kasv on tulnud perioodil 2013–2014, mil ettevõte tõstis oma aastase dividendimakse 0,28 dollari pealt 1,30 peale, millele järgnes 2014. aastal teine suur tõus 2,62 dollari tasemele. Viimane dividendimakse tõstmine oli kõigest 1,4% ja aastaseks dividendimakseks on nüüd 2,84 dollarit.

Kommunaalteenuste kiireim dividendimaksete tõstja on CMS Energy Corporation (20,9%). Firma dividendimaksete ajaloo uurimine näitab, et kui 2001. aastal maksis firma 1,46 dollarit aktsia kohta ja 2002. aastal 1,09 dollarit, siis 2003–2006 olid dividendimaksed täielikult peatatud. 2007. aastal alustati uuesti dividendide maksmist nõnda madalalt tasemelt nagu 0,20 dollarit. Seega on kiire kasvu taga vaid juhtumisi 10aastase mõõtmisperioodi peale sattunud madal baas. Nüüdseks on aastane dividendimakse jõudnud kõigest 1,33 dollari juurde, olles jätkuvalt madalam kui 2001. aastal enne kärpeid.

Materjalisektori kiireima dividenditõstja NewMarket Corporationi lugu on suhteliselt sarnane. 1999. aastal maksti dividende 1,25 dollarit aktsia kohta, mida järgmisel aastal kärbiti 0,62 dollari peale. Sellele järgnes dividendimaksete peatamine perioodiks 2001–2005. Alles 2006. aastal alustati uuesti omanikutulu jagamist ja seda 0,50 dollari tasemelt. Praeguseks on väljamakse samas oluliselt kõrgem kui enne kärbet, 7,00 dollarit. Siiski viimase 12 kuu jooksul ettevõte dividendimakset kasvatanud ei ole.

Nimekirja ainus börsil kaubeldav kinnisvarafond ehk REIT selles nimekirjas on Equity LifeStyle Properties (21,8%). Ka siin on kiire dividendimaksete põhjus kunagine dividendikärbe ja seejärel madala baasi pealt nii-öelda kunstlikult tekitatud kasv. Nimelt 2003. aastal kärpis ettevõte dividendimakset 22% ja 2004. aasta veel omakorda 96%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. June 2018, 09:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing