Kiireimad dividendimaksete tõstjad USA börsidel

Logistikaettevõte FedEx on tõstnud dividendi viie aasta jooksul keskmiselt 27,2 protsenti.  Foto: Caro / Froese/ Scanpix
Märten Kress • 20. juuni 2018
Jaga lugu:
Börsiuudised
Ainult tellijale

Vähemalt kümme aastat järjepanu dividendimakseid kasvatanud USA börsifirmade arvestuses leiab kokku üle 60 ettevõtte, mis on oma dividendimakseid viimase kümne aasta jooksul tõstnud vähemalt keskmiselt 15% aastas. Alljärgnevalt on välja toodud viimase kümnendi kõige kiiremad dividendikasvatajad.

Alustuseks on oluline märkida, et minevikus esinenud kasvunumbrid ei ole kindlasti automaatselt edasi kantavad tulevikku. Teisisõnu ei pruugi mineviku hea kasvutempo tagada samaväärseid kasvunumbreid tulevikuks. Samas on see siiski üks üpris hea võimalus välja sorteerida vähemalt hiljuti hoogsat kasvu näidanud ettevõtted.

Põhjuseid, miks mineviku kasvumäärad ei pruugi üksüheselt või isegi ligikaudselt tulevikku kantavad olla, on mitu. Ära märkimist väärivad kaks peamist. Esiteks põhitegevusspetsiifilised põhjused – olgu selleks siis erakordselt hea stardihetk mõõtmisperioodi algul kümme aastat tagasi, viimase kümnendi jooksul puhunud soodne pärituul väliskeskkonnas, madal kasvumäärade arvutusbaas või vaatlusalusel perioodil hästi kaitstud konkurentsieelised.

Teine põhjus on rohkem dividendiaktsiate spetsiifiline. Selleks on muutused dividendide väljamakse määras. See tähendab lihtsustatult seda, et dividende on võimalik kasvatada: kasumiga sarnases kasvutempos või makstes aastast aastasse välja suurema osa kasumist. Esimene variant on selgelt jätkusuutlikum. Samas sageli on väga kiired dividendide kasvumäärad põhjustatud just sellest, et ettevõte on otsustanud suurendada järk-järgult välja makstava kasumi osakaalu.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt