Pille Ivask • 17. juuli 2018 kell 11:28
Päikesepaneelid  Foto: AFP/Scanpix

Investeeringud energiasektorisse vähenesid taas

Investeeringud energiasektorisse vähenesid möödunud aastal 2% võrra, 1,8 triljoni dollarini, kirjutab CNBC.

Energiasektorisse voolavate investeeringute maht kukkus juba kolmandat aastat järjest. Rahvusvaheline Energiaagentuur hoiatab, et investeeringute vähenemine võib tähendada probleeme energianõudlusega toime tulemisel ning mõjutada kliimat. Agentuuri prognoosidest selgub, et ilmselt ei ole energiasektorisse tehtavad investeeringud suurenemas niipea.

Ühtlasi selgub, et investeeringuid energiavaldkonda on suurendamas just valitsused. Möödunud aastal tegid kõigist energiainvesteeringutest suisa 40% riigiettevõtted. 95% investeeringutest tulid aga osaliselt tänu riikide toetustele. Enim raha suunati elektrisektorisse.

"Hoolimata valitsuste rollist on näha, et üldine trend energiainvesteeringutes viitab sellele, et ei suudeta toime tulla energiajulgeoleku suurendamisega, kliima- ja õhukvaliteedi eesmärkidega ning moodsatesse ja säästvatesse tehnoloogiatesse investeerimisega," kirjutas Energiaagentuuri juht Fatih Birol hiljutises raportis, pidades silmas eeskätt uusi elektrijaamasid, elektrivõrke, uusi nafta ja gaasi puurkaeve, aga ka süsteeme, mis teevad ehitised energiaefektiivsemaks.

Investeeringud taastuvasse energiasse vähenesid suisa 7% jagu. Kuigi eelmise aastaga võrreldes suunati rohkem raha päikese- ja tuuleenergiasse, vähenesid investeeringud hüdro- ja tuumaenergiasse.

Kuigi investeeringud energiasektorisse vähenesid, on suurenemas rahaline panus, et aidata ehitistel, autodel ja tööstustel muutuda energiaefektiivsemaks. Maailm kulutas möödunud aastal energiaefektiivsusele 235 miljardit dollarit, mis on 3% enam kui 2016. aastal. Ka siin ootab Energiaagentuur pigem langust, kuivõrd regulatsioonid energiaefektiivsuse suurendamiseks pole piisavalt karmid.

Nafta- ja gaasimaardlate avastamisse suunatavad investeeringud suurenesid. Selles sektoris suurenesid kulutused 4%, 450 miljardi dollarini, kuivõrd nafta hind on tõusnud ning ettevõtted julgevad taas investeerida. Tänavu peaksid investeeringud suurenema 5% võrra, 472 miljardi dollarini.

Hetkel kuum