Lauri Teder • 3. oktoober 2018 kell 18:42

Värvitootja Tikkurila kärbib jõuliselt

Foto: Scanpix / Eero Vabamägi

Vene turul raskustesse sattunud Soome värvitootja Tikkurila töötajate arv on peagi viiendiku võrra väiksem kui mullu, kirjutab Helsingin Sanomat.

Augustis alanud koondamiskõneluste tulemusel lahkub Tikkurilast peagi 24 inimest, samuti jäetakse täitmata 22 peagi pensionile mineva inimese töökohad. Kulude vähendamiseks määratakse selle aasta lõpus ja järgmise aasta alguses sundpuhkusele ka 160 tootmis- ja logistikaosakonnas töötavat soomlast. Koondamiste tulemusel jõuab Tikkurila palgal olevate inimeste arv peagi 2500-ni, kusjuures alles aasta tagasi oli kümnes riigis tegutseval värvifirmal veel 3000 töötajat.

Tikkurila raskuste üheks põhjuseks on 2014. aastal alguse saanud ebakindlus Vene turul ning rubla odavnemine. Selle aasta esimeses pooles teenis Soome ettevõte 22% käibest just idanaabrite turult. Käibele on survet avaldanud ka Rootsi krooni nõrgenemine. Olukorraga toime tulemiseks on Tikkurila müünud ära oma Balkanil ja Saksamaal asuvad filiaalid ning sulgenud Venemaal ja Taani asuvaid väiksemaid tootmisüksusi. Firma tänavuseks sihiks on 30 miljoni euro suurune kokkuhoid.

Ettevõtte juhtkonna jõulised sammud on kajastunud ka Tikkurila börsihinnas: aasta algusest saati on aktsia odavnenud 24,5%, kuigi kärpeuudistele on mitmel korral järgnenud ka põgus tõus. Kolmapäeval kallines värvitootja Helsingi aktsiaturul kaubeldav väärtpaber 2,2%.

Hetkel kuum