Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Üllatav hind Eesti sajakroonisel

06. veebruar 2014, 08:21

Teisipäeval lõppes oksjonikeskkonnas osta.ee üks hämmastav oksjon. 100kroonine 1992. aastast pärit Eesti rahatäht osteti 1340 euroga.

Pangatäht on Eesti Panga plastikust turvapakendis ja seetõttu tuli selle ostjal omal ajal kindlasti välja käia rohkem raha kui nominaalsed 6,39 eurot. Hinnatõus nominaaliga võrreledes 20 866%! Selle pangatähe tegi eriliseks rahatähe seerianumber AQ 000007, mida turustati oksjonil Eesti ­James Bondi 100kroonisena.

Vaatasin ka teisi osta.ee oksjoneid, kus on hiljuti müüdud Eesti taasiseseisvumise järgseid rahatähti. Hinnad on tõusnud ja mitte vähe.

Investeering? See tekitab küsimuse, kas need rahatähed võiksid täiendada investori portfelli. Maailmas on investoreid, kes vaba raha rahatähtede hinnatõusuga arvestades nendesse paigutavad. Siiski on nad vähemuses võrreldes kollektsionääridega, kes tunnevad rõõmu järjekordsetest ostudest ja oma kogu täiendusest. Ühtlasi loodavad nad ehk kupüürid soetushinnast mitte väga palju odavamalt hiljem ära müüa, kui vaimustus hobi vastu raugeb või olud sunnivad.

Pangatähtede kogumine on suhteliselt noor harrastus, mis võttis laiemalt vedu alles 1950. aastatel. Rahatähed ise on üpris vana leiutis – “Made in China” 7. sajandil.

Nii investeerimise kui ka kollektsioneerimise seisukohast ei ole rahakoti vahelt võetud pangatäht kuigi ihaldatav, kui see just ei ole väga haruldane. Harulduse hindamiseks on vaja välja ­uurida, kui palju neid trükiti. Edasine on juba hinnaguline: kui palju neid alles on ja millises seisukorras. Keskpangad tõmbavad aja jooksul pangatähti ringlusest välja ja asendavad neid uuematega. Pangatähe seisukord on ülioluline. Seetõttu eelistatakse pangatähti, mis pole käibel olnud (säilivussümboliks UNC), eriti head on (kesk)panga turvapakendis rahatähed. Murdekohad, kulumismärgid, nurkade murdumine ja määrdumine alandavad asjahuviliste jaoks rahatähe hinda.

Rahatähe vanus ei tähenda ilmtingimata selle väärtuslikkust. Näiteks Saksamaal oli hüper­inflatsiooni ajastul rahatähtede väärtus nii väike, et neid võiks nimetada suisa makulatuuriks. Räägitakse sellest, et palgaläbirääkimised ja töötasu maksmine toimusid siis mitu korda päevas ja seejärel tormati kohe poodi. Keegi olevat rahakoormaga käru poe ukse taha jätnud, et vaadata, kas seal on veel saia müügil. Tagasi jõudes avastas ta, et käru oli varastatud, raha aga tänavale kallatud – sellega ei olnud vargal midagi peale hakata.

Kuigi suurem osa nendest rahatähtedest on jätkuvalt väga odavad, leidub ka haruldasi Saksamaa ja Austria hädaaja rahatähti (Notgeld), sest riigipank ei suutnud piisavas koguses ametlikku raha trükkida ja levitada. Raha trükkisid paljud omavalitsused, pangad, era- ja riigiettevõtted – igaüks selliseid, nagu heaks arvas.

Seega nagu teistegi harrastuste puhul, on siin olulised teadmised. Kuidas muidu eristada tavalist rahatähte erilisest ja väärtuslikust.

Hinnatõus. Austraalia-keskne kollektsioneeritavatesse varadesse investeerimise raamat toob mõne hinnatõusu näite. Käibele mitte jõudnud värskuses 1936. aasta Austraalia Riddle/Sheeneni 10 šillingiline pangatäht maksis 1967. aastal 15 Austraalia dollarit. 2008. aasta detsembris maksis sama pangatäht 12 750 Austraalia dollarit, mis teeb 41aastase hoidmisperioodi keskmiseks aastatootluseks 17,4%. Samas seisukorras 1961. aasta Austraalia Coombs/Wilsoni 1naelane pangatäht maksis 1967. aastal 10 dollarit ja 2008. aasta detsembris 37 500 dollarit, mis tegi keskmiseks aastatootluseks 21,6%.

Suur külastatavus. Tulles tagasi Eesti 100kroonise oksjoni juurde, oli üllatav see, kui palju seda pakkumist vaadati. Ilmselt oli oma roll selles, et Eesti suuremad meediaväljaanded kirjutasid sellest uudise. Pakkumist vaadati 64 370 korral.

Osta.ee keskkonna omaniku Allegro Balticsi ärijuht Toomas Raist ütles, et see 100 krooni oksjon oli viimase aja üks suurema külastusega oksjoneid. Tema sõnul on ka eelmised suure külastusega oksjonid olnud kas humoorikad või erakordsed. “Näiteks telefonioksjon vaimuka kirjeldusega, mida vaadati 51 797 korda, või politsei- ja piirivalveameti müüdud laev 22 068 külastusega,” tõi ta näiteid. “2014. aastal lisati kohtingu oksjon, mille sulgesime müüja palvel, kuid vaadata jõuti seda 81 395 korda. Läbi aegade suurima külastusega oli lumehange oksjon 593 749 külastusega.”

Raha on osta.ee’s üsna populaarne. Osta.ee kollektsioneerimise kategoorias müüdi rahatähti 2013. aastal 98 179 kokku 1 014 495 euro väärtuses. Võrdluseks – Tallinna börsil oli Arco Vara aktsia eelmise aasta käive 1,48 miljonit eurot.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2014, 14:08
Otsi:

Ava täpsem otsing