Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

40 000 eurot nagu maast leitud!

29. detsember 2016, 07:15
Detsembri alguses kutsus investor Toomas esmakordselt fännid endale Äripäeva külla. Tuba sai rahvast tihedalt täis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161229/INVESTOR/161229843/AR/0/AR-161229843.jpg
Ainult tellijale

Äripäeva väljamõeldud tegelane ja reaalset raha investeeriv tegelaskuju investor Toomas meenutab lõppevat aastat heldimusega – kuigi aasta algas börsidel järsu kukkumisega, on portfelli väärtus kerkinud aasta lõpusirgel kõigi aegade tippu.

Kui ahviaastale vastu minnes oli minu kontol täpselt 240 118 eurot, siis nüüdseks on see kerkinud 280 000 euro piirimaile. 40 000 eurot nagu maast leitud! Päris maast leitud see summa siiski ei ole. Lõppeval aastal sai tugevat närvikõdi isegi minusugune elunäinud börsihunt.

Meenutagem, et USA börsi jaoks oli 2016. aasta algus halvim pärast suurt depressiooni. Turud kukkusid kolinal ning viimsepäeva kuulutajad hõõrusid rõõmust käsi kokku – lõpuks ometi paistis neil õigus olevat ning kauaoodatud krahh oli turgudel alanud.

Iga järgnev päev tõi sellele kinnitust. Juba 21. jaanuaril ilmus Äripäevas artikkel, mis kandis kurjakuulutavat pealkirja “Karuturud vallutavad maailma”. Karuturg tähendab, et börs on tipust langenud rohkem kui 20 protsenti ning seda sorti börse polnud jaanuari lõpuks sugugi vähe.

Tulevik paistis tume

Olgu mis oli, aga veebruariks oli minu meel igal juhul mõru. Suisa niivõrd, et ahastasin leheveergudel otsekoheselt: “Tahan oma raha tagasi!”. Selleks ajaks olin alates aasta algusest n-ö paberi peal pea 15 000 eurot vaesemaks jäänud.

Siiski lubasin fännidele, et väldin turgudel maad võtnud paanikalainele vaatamata rapsimist ning jään truuks oma pikaajalisele strateegiale. See tähendab, et püüan end tagasi hoida emotsioonide ajel aktsiate ostmistest ja müümistest ega loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib.

Aasta lõpusirgel saan ennast vaid tänada, et suutsin vajalikul hetkel külma pead säilitada. Vaatamata sellele, et lähimad nõuandjad soovitasid mul pikemalt mõtlemata ülepeakaela aktsiad rahaks teha ning rahulikumaid aegu oodata. Pistsin selle jutu peale targu tropid kõrva ning istusin ja kannatasin.

Kukkuvate nugade aasta

Teisest küljest raalisin järjepidevalt võimalikke ostukandidaate, et esialgu veel väiksemat sorti kriisi võimalikult targalt enda jaoks ära kasutada. Nii otsustasin aasta alguses, mil nafta hind siples sügavaimas põhjas, enda positsioone hoopistükkis suurendama hakata. Ehk piltlikult öeldes otsustasin minna paljakäsi kukkuvat nuga püüdma.

Naftabarrel kauples tol hetkel allpool 30 dollarit ning nii sain portsu Norra naftatootja Statoili aktsiaid kätte viimase 12 kuu absoluutsest põhjast, 100,50 Norra krooniga. Praeguseks on aktsia hind kerkinud 157,5 kroonile ehk õnnega pooleks õnnestus viimane ports aktsiaid kätte saada täpselt viimaste aastate põhjast. See oli hetk, mil analüütikud sülgasid naftasektori suunal tuld ja tõrva, nafta hinnale ennustati pikka langust ning Norra naftatootjad olid oluliselt raskemas seisus kui finantskriisi ajal. Tegijal juhtub!

Terror tõi ostuidee

See ei olnud esimene ega viimane kord, kui tänavu turgude ajutist nõrkust endale meelepärase aktsia soetamiseks ära kasutasin. Märtsis, mil Brüsselis toimusid terrorirünnakud, soetasin Euroopa suurima odavlennufirma Ryanairi aktsiaid, mille hind langes plahvatuste järel üle 4% ning jaanuari tipust oli langus juba üle 14% võrra.

Järgmise portsu aktsiaid soetasin veelgi soodsamalt tasemelt, mil selgus brittide otsus Euroopa Liidust lahkuda. Aktsiad sain kätte suisa 16% soodsamalt kui Brüsseli plahvatuste järel! Nüüdseks on aktsia hind kerkinud mõlemast ostukohast kõrgemale ning minu ostuhuvi on ettevõttes esialgu ammendunud.

Kui lisada kahele kirjeldatud ostutehingule veel LHV aktsiate esmaemissioonis (IPO) ja Inbanki allutatud võlakirjade märkimises osalemine, Tallinna Vee aktsiate müük ning Baltic Horizon fondi osakute märkimine, saamegi igati tegusa börsiaasta!

Seda aastat ei jää minu jaoks meenutama aga üksnes börsitehingud. Tegin viimaks teoks mõnegi pikaaegse unistuse ning andsin oma panuse Eesti investorkonna hüvanguks.

Külastasin börsigurusid

Märtsis haarasin oma aktsiaportfelli näppu ja sõitsin investeerimisnõu küsima Soome börsigurult Seppo Saariolt. Suhtlusest kasvas välja sõprus ning aitasin omalt poolt kaasa tema bestselleri “Miten sijoitan pörssiosakkeisiin” (“Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse” – eesti keeles) uuendatud trüki ilmumisele Eestis.

Kevadel tegin teoks veel teisegi kauaaegse unistuse ning põrutasin Ameerika Ühendriikidesse külla maailma edukaimale investorile Warren Buffettile. Nimelt kogunevad igal kevadel kümned tuhanded aktsionärid üle maailma Nebraska osariiki Omahasse Buffetti juhitud Berkshire Hathaway iga-aastasele aktsionäride koosolekule, mida rahvasuu kutsub ka kapitalistide Woodstockiks.

Liialdamata võtsin tohutult inspireeriva ürituse enda jaoks kokku sõnadega: “Sain raharodeol nägijaks!”. Kunagi varem polnud ma nii pingsalt mõelnud, kuidas lahutada elust kõik näiline ning keskenduda üksnes sellele, mis investeerimisel oluline – raha kasvatamisele.

Rahajumala radadel. Berkshire Hathaway aktsionäride ja fännide jaoks on reis Warren Buffetti kodulinna Omahasse nagu reis muinasjutumaale.

Investorite suvepäevad süstisid lootust

Kui Saariot ja Buffettit kuulasin ammuli sui, siis tänavu astusin mitmel puhul ka ise rahva ette investeerimistarkust jagama. Käisin juulis pajatamas oma 14 aasta pikkusest börsikogemusest Investeerimisklubi korraldatud Eesti väikeinvestorite suvepäevadel.

Tõdesin ürituse järel rõõmsalt, et kui mina 2002. aastal 35aastaselt hakkasin finantsturgudele investeerides oma pensionipõlve kindlustama, vaatas nii mõnigi mind pigem altkulmu. Sadu inimesi koondavatest investeerimisklubidest ja tuhandeid lugejaid paeluvatest personaalsetest finantsblogidest võis siis vaid und näha.

On hea meel, et viimase kümnendiga on vaatamata ühele korralikule finantskriisile tuuled pöördunud. On palju noori, kelle jaoks säästmine ja investeerimine on prioriteet, mis tähendab, et väga suure tõenäosusega ei tule neil vanaduses elada peost suhu ning loota üksnes pensionisammastele. Mis saakski ühele riigile veel parem olla, kui see, et ettevõtlikud inimesed ilma temata kenasti hakkama saavad!

Viimati astus investor Toomas rahva ette sel esmaspäeval Investeerimisklubis, kus toimus investor Jaak Roosaare raamatu “Aktsiatega rikkaks saamise õpik” esitlus. Investor Toomasega poseerivad Äripäeva börsitoimetuse juht Juhan Lang, investeerimisõpikute autor Jaak Roosaare ja Investeerimisklubi eestvedaja Marko Oolo.

Börsiguru vastuvõtt

Taas rahva ette ilmusin juba oktoobris, mil Seppo Saario jagas Tallinnas Olümpia hotelli konverentsikeskuses Investeerimisklubi korraldatud kohtumisel investeerimisnõu ning esitles raamatut “Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse”.

Nii nagu terve lõppev aasta, on märgiline olnud ka jõulukuu. 10. detsembril tegin ajaloolise sammu ning võõrustasin esimest korda enda kodus lähemaid sõpru ja fänne. Kohtumine sõpradega osutus nii populaarseks, et üritus müüdi läbi vaid tundidega. Rääkisin külla tulnud fännidele muu hulgas, mida on ligi 15 aastat börsidel toimetamist mulle tõestanud, andsin ülevaate oma aktsiaportfellist, tutvustasin uusi investeerimisideid ja poetasin saladuseloori järgmise aasta pommuudistelt.

Meelt ei tasu aga heita neil fännidel, kes pidid ruumipuuduse tõttu ukse taha jääma. Olen koos teiste investeerimisekspertidega taas rahva ees 28. jaanuaril, mil toimub investor Toomase konverents. Seniks head vana aasta lõppu ja veel paremat uut!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2016, 07:26
Otsi:

Ava täpsem otsing