investor Toomas • 31. mai 2017 kell 4:45

Investor Toomas: kas näpp läks liiga vara päästikule?

Investor Toomas võis olla liialt ettevaatlik aasta alguses.  Foto: Anti Veermaa

Minu tavapärastele lugejatele on kindlasti teada minu selle aasta alguse otsus müüa aktsiaid ning suurendada raha osakaalu enda portfellis.

Mõeldud – tehtud, kuid USA ja Euroopa turud on rallinud see aasta ning analüütikud ei näe veel lõppu silmapiiril. Kas ma tõesti hakkasin liiga vara paugutama?

Vähendasin enda positsioone Apple’is ja Microsoftis, kuid need firmad koos S&P 500 indeksiga on tänavu korralikult tõusnud. USA suurima aktsiaindeksi koondkasum tõusis esimeses kvartalis 13,6%, mis on suurim kasv pärast 2011. aasta kolmandat kvartalit. S&P 500 firmade kogukäive tõusis aastases võrdluses 7,7% mis on suurim tõus pärast 2011. aasta neljandat kvartalit, selgub FactSeti kogutud andmetest.

Varasematel aastatel olid investorid ja analüütikud mures, et kasumite kasv toetub enamjaolt firmade aktsiate tagasiostudel ning äri otseselt polnud paremaks läinud. Praegu on aga aktsiate tagasiostmine langustrendis. Esimeses kvartalis kahanes tagasiostude maht 18% aastases võrdluses ning 1,4% eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes.

S&P 500 11 sektorist 10 suutsid esimeses kvartalis kasumeid kasvatada ning kõige edukamad olid finants- ja tehnoloogiasektor. Praeguseks on kasumid kasvanud kolm kvartalit järjest, millele eelnes viis järjestikust väheneva kasumiga kvartalit ning analüütikute hinnangul tõus jätkub. FactSeti kogutud andmetest selgus, et analüütikud prognoosivad teises kvartalis S&P firmade kasumite suurenemist 6,8% võrra ning 11% terve aasta peale.

Investorid on igatahes kasumite ja käivete tõusust julgustatud kauplema aktsiate hindu kõrgemale. Mina müüsin portsu enda aktsiaid selle aasta teisel nädalal, kuid mugavuse huvides võrdlen tõuse alates aasta algusest. Selle ajaga on S&P 500 tõusnud 7,9%, EuroStoxx 50 8,8% ning Nasdaq OMX Tallinn indeks 4,3%. Paraku minu enda portfell sama aja peale on püsinud põhimõtteliselt nullis. 

Ilmselt pean tunnistama, et eksisin ka Microsofti ja Apple’i aktsiate müümisega. Minu pessimism Apple’i osas pole realiseerinud ja Apple’i väärtpaber sel aastal rallinud lausa 32,6%. Microsofti aktsia on aasta algusest kallinenud 12,6% ning sarnaselt Apple’i aktsiale kaupleb 52 nädala ja ajaloo kõrgeima taseme lähedal.

See kõik võib näida ja kõlada tagantjärele tarkusena, ja ilmselt ongi, kuid ma olen endiselt oma plaanis kindel. Jah, pean peeglisse vaatama ja endale tuhka pähe raputama, sest minu portfelli tootlus on sel aastal peamiste aktsiaindeksitega võrreldes üpris kehvake. See on praegu minu pessimismi ja ettevaatlikkuse hind. 

Jaanuaris kirjutasin, kuidas olen päri LHV pensionifondide juhi Andres Viisemanniga, kes on öelnud, et vahel on parem kolm aastat liiga vara väärtpaberid müüa ja rahasse tõmbuda kui kolm päeva liiga hilja. Olen endiselt sel seisukohal.

 

Hetkel kuum