Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Olympic paneb müüma relva ähvardusel

05. aprill 2018, 15:30
Olympicu kasiino Radisson Blu Hotel Olümpias
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180405/INVESTOR/180409812/AR/0/AR-180409812.jpg

Nüüd on see siis käes. Olympicu prospekt on valmis ja midagi rõõmustavat seal minu jaoks ei paista. Jäänud on vaid paar nõrka lootuskiirt.

„Likviidseid OEG aktsiaid tulevikus ei eksisteeri“ seisab prospektis. See kõlab investori jaoks nagu surmalask ja paneb mõtlema, et kui saad praegu aktsiast 1,9 euroga lahti, on see ehk isegi hästi saadud. Sest prospekti valguses näib, et realiseerub see kõige mustem stsenaarium, mille eest seaduse pügalatega sina peal olevad investorid Indrek Naur ja Kristjan Hänni hoiatasid: OEG ja Luksemburgi investeerimispankurid hakkavad skeemitama nõnda, et see, mis investorile pärast kõikide protsesside lõpule viimist kätte jääb, pole esiteks likviidne aktsia ja pealegi pole teada, missuguse hirmsa monstrumi omanikuks ma siis lõppkokkuvõttes jään.

Juriidiliselt korrektne? Tõenäoliselt küll. Eetiline? Ära aja naerma. Kirjutasin varem, et ei müü relva ähvarduselgi. Nüüd on relv otse otsmikule suunatud. Elu nagu maffiafilmis: müü vabatahtlikult soodsalt ära, muidu võtame kõik su raha tasuta!

Kas midagi saab ära teha?

Annan endale aru, et mina oma mõne tuhande aktsiaga protsessi vaevalt mõjutada saan. Aga kuulasin tutvusringkonnas maad ja nähtavasti on OEG-l veel hulk suuremat sorti aktsionäre järele jäänud, kes selle mageda olukorraga teps mitte rahul pole ning veel edasi võidelda kavatsevad. Teoorias võib juhtuda, et sünnib ime, lobitöö kannab vilja ning tulebki ehk 2.maini kestva pakkumisperioodi jooksul praegusest kõrgem pakkumine. Suurt lootust ma kahjuks ei hellita.

Võib juhtuda veel, et kuigi Odyssey saab kätte suurema hulga OEG aktsiaid ja lajatab Tallinna börsile lahkumisavalduse lauale, siis viimane sõna jääb Tallinna börsi vastavale komisjonile, kes võib otsustada, et ei, poisid, nii ei lähe – liiga palju on veel jäänud ettevõttesse väikeaktsionäre, kelle huvisid kaitsta tuleb. Ehk ütleb oma sõna sekka ka finantsinspektsioon. Kas saab rääkida Olympicu puhul turuhinnaga ülevõtmisest, kui vaat et kolmandiku hinnast maksab OEG sellest jaotamata kasumi näol ise? Ja kui rõõmsa pilguga vaataks riik sellele, et siit – tont neid Eesti seadusi võtku – skeemidega rõõmsalt aastaid kodus paisunud maksuraha otse Luksemburgi kanditakse? Riik on seni pöidlaid keerutanud ja vaikinud.

Et nimetatud asutused Odysseyle ja OEG-le näppudele koputavad, loodab ka investor Mikk Talpsepp, kes Äripäeva raadios nentis, et tema hinnangul on pakkumine madal. „Võiks ju öelda, et te ostate suuromanikelt 1,90ga, on okei, aga me tahame säilitada Tallinna börsi usaldusväärsust. See, et võetakse kuue kuu keskmise hinnaga üle, on ikka madal ja tähendab, et Tallinna börsi investori jaoks on kaitstus nõrk,“ rääkis ta ning lisas, et las Karu ja Korpusov müüvad 1,9ga, kui tahavad – pangu Odyssey teistele 5 protsentigi juurde. Võrdluseks tõi ta USA börsi, kus ülevõtmine turuhinnast ikka tubli 30–40 protsenti kõrgem hinna eest ära tehakse. Ma olen ülereguleerimise suur vastane, aga ehk on siin mõttekoht ka seaduse loojatele: kui tahame olla justkui lääs, aga ettevõtted veel lääne reeglite järgi käituda ei mõista, tasub ehk seadusel siin abirattad alla panna.

Mind teeb murelikuks see hullem stsenaarium: et realiseeruvad hirmud, hoian enda käes aktsiaid, mille tulevase väärtusetuse eest mind prospekt, Karu ja börsiteated igal sammul hoiatavad. Siis olen 9000 eurost ilma.

Välistada ei saa loomulikult sedagi, et teeme Karule praegu koledasti liiga ning 1,9eurone pakkumine osutub tagantjärele vägagi heldeks. Kui nii juhtub, siis ei jäägi muud üle kui vanameistrit kättpidi tänama minna, et sedavõrd hea pakkumise omal ajal välja suutis kaubelda. Elunäinud investorina ei saa sedagi välistada ning kahtlemata võib Karu kasiinofirma tulevikuväljavaadete kohta teada nii mõndagi, mida pelgalt aruandeid lapates ei leia.

Täna ulatus börsil OEG käive pea 4 miljoni euroni. Mina müüjate seas ei olnud. Pakkumisperiood on veel pikk, näis, mis saab. Jõuab veel müüa küll.

Üks on aga kindel. Ma jätan endale lõpuks ühe aktsia puhtsportlikust huvist alles. Olen OEG kui ühe Eesti börsi lipulaeva käekäiku aastaid jälginud, temasse uskunud, talle kaasa elanud ja tahan nüüdki tema imelisest muundumisest investeerimispankurite käe all osa saada. Kui muud ei saa, siis vähemalt törts nalja tuleb ikka ära.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. April 2018, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing