Personalikoolitaja: renditöö on paljudele viimane võimalus

Tammiste Personalibüroo juht ja koolitaja Sirje Tammiste  Foto: Erakogu
Harro Puusild • 2. detsember 2016
Jaga lugu:

Meil ei ole seda kultuuri, et hakkangi renditöötajaks, see on põnev võimalus erinevates ettevõtetes end proovile panna, leiab Tammiste Personalibüroo juht ja koolitaja Sirje Tammiste.

Enamiku jaoks on renditöö viimane võimalus, mida kaaluda, ütles 13. detsembril toimuva konverentsi „Kuidas lahendada tööjõukriisi tööstuses?“ moderaator Sirje Tammiste Äripäeva teemaveebile Tööstusuudised antud intervjuus.

Kui Eesti tööturgu üldisemalt vaadata, siis millise tervise juures see on?

Oleneb, mida terviseks peame. Töötus on ju olematu, uute töötajate palkamiseks on vaja väga tugevat tööandja brändi, professionaalseid juhte, häid töö- ja palgatingimusi. Ettevõtted konkureerivad tööjõu pärast omavahel väga tugevalt. Töötajate surve palkade tõstmisele on suur, kuid tootlikkus ei vasta sellele. Nii et tööandjatel on keeruline endale väga häid töötajaid leida.

Tammiste Personalibüroo juht Sirje Tammiste modereerib 13. detsembril Äripäeva teemaveebi Tööstusuudised.ee konverentsi „Kuidas lahendada tööjõukriisi tööstuses?“. Konverentsile saab registreerida siin.

Kõige odavam tee on mõelda oma juhtimiskultuurile, sellele, millise tundega teie inimesed tööl käivad. Värbajana ütlen, et kandideerijate peamised küsimused on ettevõttes valitseva tööõhkkonna kohta. Ja sellega meil liiga hästi pole. Koolitage oma juhte!

Millised on need valdkonnad, kus tööjõupuudus on kõige suurem?

See sõltub sellest, millisest piirkonnast räägime. Heade oskustega usaldusväärse ja mõtlemisvõimelise töölise leidmine on raske kogu Eestis. Ettevõtlikumad on leidnud töö piiri taga. Tootmine läheb järjest keerulisemaks, nõudmised töötajatele pidevalt kasvavad.

Milliste meetmetega tööjõuprobleeme üldse leevendada saaks?

Peame mõtlema, kelle seast on valida. Kõige lihtsam on muuta suhtumist näiteks 50aastastesse. Sageli jäetakse vanuse pärast head kandidaadid kõrvale. Ikka otsitakse nüüdisaegsete oskuste ja pealehakkamisega noort. Kindlasti on mõistlik rakendada paindlikku tööaega, kus vähegi võimalik. Nii saavad väikeste laste vanemad või üliõpilased siiski rakendust. Me peame õppima kõiki, kes tööd tahavad teha, tööle rakendama. Tööandjad ju teavad, et mitte nemad ei vali töötajaid, vaid töötajad valivad neid.

Mõni ettevõte ütleb, et renditööjõu tase ei vasta ootustele. Kui arvestatav meede on renditööjõud?

Meil ei ole seda kultuuri, et hakkangi renditöötajaks, see on põnev võimalus erinevates ettevõtetes end proovile panna. Enamikule on see siiski viimane võimalus, mida kaaluda. Soovitakse kuuluda kollektiivi, kus tean, millist käitumist oodatakse, tunnen inimesi. Töö on enamat kui raha teenimise koht. Inimeste jaoks on head suhted kolleegidega väga tähtsad. Renditöötajad tunnevad end sageli võõrastena, keda kasutatakse ajutiselt. Õppigem renditöötajaid paremini kohtlema, ehk siis aja jooksul see ka muutub.

Loe täispikka intervjuud Sirje Tammistega Äripäeva teemaveebist Tööstusuudised.

Kuidas siduda olemasolevaid töötajaid ettevõttega?

Aita isiksustel kasvada

Mõtle oma ettevõtte erinevate tasemete juhtidele – alates eestöölistest, vahetuste vanematest – kuidas nemad suhtlevad alluvatega, kolleegidega, oma juhtidega? Teiste juhtimisega tullakse toime vaid siis, kui iseendaga hakkama saadakse. Arenda nende eneseanalüüsioskust konstruktiivse tagasisidega, aita neil isiksustena kasvada.

Leia juhile mentor 

Kui pakud kellelegi juhi kohta, leia talle ettevõttest mentor. Juhiks kasvamise teekond on keeruline ja kiiremini õpivad rolli ära need, kes saavad selleks vajalikku tuge ja koolitust. Mentoriks sobib suurte kogemustega juht, kes oskab kuulata, toetada ja küsimusi esitada.

Loo vestluste süsteem 

Loo tõeliselt toimiv arenguvestluste süsteem, et juhid räägiksid oma alluvatega usalduslikult, südamest südamesse. Nii jõuavad kitsaskohad juhtideni ja saab hoida kätt ka inimsuhete pulsil.

Koolita juhte

Uute juhtide koolitamiseks kasuta arenguprogrammi, milles arvesta oma uute juhtide arenguvajadusega. Kui ettevõttes on hea juhtimiskultuur, on ka inimsuhted head ja uute töötajate leidmine muutub kergemaks. Juhtide arendamine on kindlasti odavam kui palkade tõstmine, mis pole tootlikkuse kasvuga seotud.

Kuidas aidata renditöötajal sisse elada?

Pühenda aega 

Leia aega renditöötaja vastuvõtmiseks nagu teed seda palgatöötajaga. Igaüks tahab tunda end väärtusliku inimesena, mitte kätepaarina, keda kasutatakse minimaalse raha eest just nii kaua kui vajalik.

Leia toetaja 

Tutvusta renditöötajat tema lähimate kolleegidega, aita tal üle saada esmasest pelgusest, julgusta küsima. Leia toeks keegi kogemustega töötajatest, kes räägib, kuidas selles ettevõttes asjad käivad. Hea, kui renditöötajad kutsutakse koos lõunale või puhkepausile, nad tunnevad siis end omaksvõtuna.

Tunne huvi

Peatu aeg-ajalt renditöötaja juures ja tunne huvi, kuidas tal läheb. Julgusta, kiida. Kui midagi on valesti tehtud – järelikult vajab ta juhendamist. Tegele sellega kohe.

Allikas: Sirje Tammiste

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum