Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Paar kalakest taas käes

10. juuli 2018, 16:55
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180710/TRADER/180719968/AR/0/AR-180719968.jpg

Läksin eile GoPro aktsias pikaks, nagu lubatud. Lisaks püüdsin kinni paar kala: üritasin konserveerida kasumit neis positsioonides, mis olid juba jõudsalt plusspoolel ja selle käigus panin neist paar üldse kinni.

GoPros läksin pikaks saja aktsiaga, tasemelt 6,78 dollarit. Ise arvan, et sain üsna hea hinna, sest ehkki aktsia sulgus mõne sendi jagu miinuses, oli mu pisike positsioon kenasti plussis.

Väga pikalt ma seda positsiooni hoida ei kavatse, vaid mõne päeva. Vaatame, mida toob tänane. Ajal, mil seda artiklit kirjutan, on aktsia eelturul mõne sendiga plussis.

DAXi arvutused läksid nihu

Et minu positsioonid Saksa suurettevõtete indeksis DAX 30 ja Neurocrine Biosciences'i aktsias olid juba korralikku plussi jõudmas, pühendasin eile tähelepanu nende positsioonide kaitsele.

DAXi positsioonis otsustasin kasutada liikuvat stoppi (trailing stop) ja mõtlesin panna selle 150 punkti turutasemest allapoole, mis tundus turvaline tase. Midagi läks aga valesti ja positsioon sulgus peaaegu kohe. Ilmselt eksisin punktide arvutamisel ja panin orderi hoopis 15 punkti kaugusele. Noh, kahju küll pisut oli, aga 24,57 eurot kasumit siiski kotis.

Praeguselt tasemelt uut positsiooni võtma ka ei hakka, sest see enam turvaline ei tundu. Ootan väikest korrektsiooni ja siis proovin uuesti. Vähemalt praegu mõtlen nii. Admiral Marketsis on DAXiga kauplemisel teenustasud üpris väikesed, see on ka üks ligitõmbav põhjus.

Kasumit kaitseta jätta ei taha

Neurocrine'i positsioonist jäin samuti eile ilma. Ma panin liikuva stopi dollari kaugusele turuhinnast ja eilse turupäeva alguse tõuked panid mu pika positsiooni kinni. Teenisin 73,75 eurot teenustasusid arvestamata, mis on minu arvates hea tulemus.

Lootused olid küll suuremad, aga tegelikult on ka kotis oleva varblase üle hea meel. Ka Neurocrine'i olen valmis uuesti sisenema, kui hind sobiv – ehk alla saja dollari.

Muidugi oleksin võinud kasutada kasumi kaitseks ka seda nippi, et tõsta stop-loss order ostutasemest kõrgemale. Siis oleksin mõlema positsiooniga n-ö mängus püsinud. Aga tahtsin kasutada just liikuvat stoppi, et kaitstavat kasumit maksimeerida.

Liikuva stopi puhul on suurim probleem õige vahemaa määramine, kui kaugele teda jooksvast turuhinnast panna. Kui paned liiga kaugele, ei kaitse see mingit kasumit, aga kui paned liiga lähedale, paneb see positsiooni enneaegselt kinni. Ega muud, tuleb harjutada, küll pikapeale õige kaugus selgeks saab.

Kasumit kaitseta ka ei taha jätta. Juunis läks paar täitsa korralikus kasumis positsiooni sinna nahka, et ma ei kaitsnud kasumit. Näiteks siis, kui Cisco aktsiates pikaks läksin. Lõpuks teenisin Ciscoga mõne euro, aga oleksin võinud teenida mõnikümmend.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2018, 16:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing