7 juuli 1996

Lühiuudised

Tallinna transpordiosakonna juhataja Kalev Kallo ütles, et läbirääkimiste praeguse seisuga teede- ja sideministeeriumi ökonoomikaosakonnaga võib juhtuda, et Tallinn jääb ilma ühistranspordi dotatsioonist järgmisel aastal.

«Näib, et riik on võtnud kursi ühistranspordi põhjalaskmisele,» ütles Kallo. Käesoleval aastal oli riigipoolne dotatsioon ekspluatatsioonikuludeks 28 miljonit pluss 4,2 miljonit uute sõidukite ostuks.

Kui dotatsioon ära kaob, muutub veelgi raskemaks uute sõidukite ostmine, märkis Kallo.

Järgmisel aastal oleks vaja 25 uut ja 80 kasutatut bussi, mis läheksid kokku maksma 82 mln krooni. Bussipark leiaks omavahenditest 4,8 miljonit. ÄP

Kütusekontsern Shell kavatseb investeerida Balti turgu lähima kahe-kolme aasta jooksul ligikaudu 50 miljonit dollarit, kinnitas Shell Eesti ASi peadirektor Matti Salonen.

Salonen lisas, et Shellil on Balti riikides 15 bensiini- ja hooldejaama ning firma on investeerinud kolme aastaga kokku ligikaudu 50 miljonit dollarit.

Kahe-kolme aasta jooksul on Shellil kavas investeerida veel samapalju, sellest ligi kolmandik Eestisse, kus kontsern prognoosib haarata umbes 20-30% kütuseturust, jätkas Salonen.

Neljapäeval avas Shell Tallinnas neljanda bensiini- ja hooldejaama Eestis. Shellil olid juba bensiinijaamad Tallinnas, Tartus ja Pärnus. ETA

Ranna Linnukasvatuse ASi pankrotitoimkond alustas neljapäeval läbirääkimisi tehase müügiks 6,2 miljoni krooni eest ASile Tallegg.

Talleggi peadirektor Ants Käsper ütles, et lisaks tehasele ostab Tallegg ka tootmisvarud, mille väärtus selgub ladude ülevõtmisel ning tagab tehase kõigile 150 töötajale töökoha.

Käsperi sõnul kirjutavad pooled läbirääkimiste tulemusena juuli lõpuks lepingule alla. Ta lisas, et tehast jääb juhtima Ranna linnukasvatuse senine tegevdirektor Peeter Kuningas. ETA

Eesti krooni kattevara moodustas juuni lõpus 7,246 mld krooni, vähenedes kuu jooksul 139 miljoni krooni võrra.

Kattevara vähenemise põhjustas konventeeritava välisvaluuta vähenemine 7,204 mld kroonini. Konventeeritav välisvaluuta vähenes kuuga 140 mln krooni võrra.

Eesti Panga kapital ja reservid suurenesid juunis 0,92 miljoni krooni võrra, moodustades kuu lõpul 1,204 miljardit krooni.

Eesti Panga infotalituse andmetel on kapitali ja reservide suurenemise põhjuseks juunis saadud tulud. Samal ajal on neid vähendanud USA dollari kursi ning välisväärtpaberite hinna langus.

Eesti Panga bilansimaht moodustas juuni lõpul 8,338 mld krooni. BNS

Eesti suurima jaemüügiettevõtte -- Tallinna Kaubamaja -- I poolaasta käive oli 257,5 miljonit krooni.

Ettevõtte I kvartali käive oli 126,5 miljonit ning II kvartali käive 131 miljonit krooni. Kaubamaja I kvartali kasum oli 7,1 miljonit krooni. II kvartali kasum selgub juuli keskel.

Tallinna kaubamaja rahandusdirektor Urmo Vallner ütles, et ettevõtte käive oli juunis 42 miljonit krooni, mis on kahe miljoni krooni võrra madalam kui mais. Aprillis oli firma käive 45 miljonit krooni.

Aastakäibeks on Tallinna kaubamaja ennustanud 550-600 miljonit krooni. BNS

Vene Gazpromile kuuluv AS Nitrofert kavatseb Kohtla-Järvele kaks miljardit krooni maksva metanoolitehase ehitamiseks laenu võtta Saksamaa ühelt suuremalt pangalt Deutsche Bank.

Nitroferdi peadirektor Nikolai Kuta?ov ütles ajalehele Põhjarannik, et Deutsche Bank on põhimõttelise nõusoleku tehase rajamise krediteerimiseks andnud, kuid enne lõplikku otsust peab pank tegema projektile tasuvusekspertiisi.

Kuta?ovi sõnul on tehase plaaniline käive aastas miljard krooni, rentaablus 30%.

Metanooli tootmiseks vajalik gaas tuleb täielikult Venemaalt, tarned tagab Nitroferdi emafirma Gazprom. BNS

Juunis kasvas Eesti tarbijahinnaindeks statistikaameti andmeil 0,7 protsenti.

Kaubad kokku kallinesid 0,0%. Toidukaubad odavnesid 0,2% võrra ja tööstuskaubad kallinesid 0,4%.

Teenused kallinesid 1,4 protsendi võrra. BNS

Pärnu ja Kihnu vahelise lennuliini teenindamise konkursile laekusid pakkumused ASilt Aireko ning praegu Ruhnuga lennuühendust pidavalt ASilt Baltic Aeroservice. Konkursi tingimuste järgi tuleb Pärnu-Kihnu liinil teha 1. septembrist kuni 1. maini 150 reisi, lennukis peab olema 12 reisijakohta. Konkursi võitja otsustab Pärnu maavalitsus 17. juulil. ÄP

Hetkel kuum