18. juuli 1996 kell 22:00

Paldiskisse tuleb ärikeskus

Toomas Undusk, lisaks Paldiski ärikeskuse-hotelli projektile ka Eesti hotellikooli loomisega ning Kungla hotelli nõustamisega tegelev, hotelli Central endine direktor, arvab, et praegu on Paldiskisse ärikeskuse rajamiseks ainuõige hetk.

«Kuna asi saab esimesena ette võetud, peaks ka võit olema kergem tulema,» avaldab Undusk lootust. Kuigi ta teab, et ärikeskuse rajamine Paldiskisse on seotud riskiga, on ta siiski kindel projekti perspektiivikuses.

«Nõudlus nii büroopindade, nõupidamisruumide kui ka vaba aja veetmise koha järele on Paldiskis olemas. Praegu ei ole seal ühtegi kohta, kus kasvõi näiteks äripartneriga maha istuda ja juttu ajada,» räägib Undusk. Ta peab Paldiskit arenevaks sadamalinnaks, mis saab mõne aja pärast ka turistide meelispaigaks.

AS Martoom ostis Paldiski linnale kuulunud ligi 3000 ruutmeetri suuruse pindalaga viiekorruselise hoone ligi 800 000 krooni eest. 1980. aastatel ehitatud ühiselamu tüüpi hoone oli aastaid kasutusel elamis- ning teeninduspinnana. Praegu vajab hoone tõsist kapitaalremonti ning kõikide süsteemide välja vahetamist.

Kui suureks hoone lõplik ehitusmaksumus kujuneb, Undusk täpselt veel ei tea. «Igatahes 10 000 krooni ruutmeetrile me kulutama ei hakka,» tõi ta välja konkurentsi puudumisest tingitud Paldiski eelise. Hoonet hakkab ehitama ASi Martoom üks omanikke, AS Restor.

Maja loodetakse täies ulatuses renoveerida aasta jooksul, alustatakse alumistest korrustest, kuhu tulevad teenindus- ja büroopinnad, ning lõpetatatakse ligi 50kohalise hotelli rajamisega 4--5 korrusele.

Lisaks plaanitakse ärikeskuseses avada kauplus, kohvik-baar, juuksuritöökoda ning nõupidamisteruumid. Linnavalitsus saab hoones ruumid linnaraamatukogu jaoks.

«Paldiski jaoks on muidugi väga positiivne, et üks julge firma selle maja ära ostis,» rõõmustab aselinnapea Mati Kadak, uskudes, et Martoomi lubadus maja esimene etapp sügiseks käiku anda ka täidetakse. Kadaki sõnul on esialgsete maja renoveerimiskulude suurus vähemalt 15 miljonit krooni.

Praeguse seisuga on eelläbirääkimiste teel müüdud firmadele Paldiskis peatänava ääres kaks maja. Enampakkumise korras üritab linnavalitsus maha müüa ka 11 hru?t?ovka tüüpi elumaja, millest kahele on tänaseks uued omanikud juba leitud. Nelja suurt viiekorruselist elumaja ootab abilinnapea arvates ees vaid lammutamine.

SRV Eesti Ehituse peadirektor Egon Mats lausub, et ehitaja seisukohast on ükskõik, kuhu Eestimaa otsa ehitada, investeerija seisukohast kehtib aga loomulikult kes-ees-see-mees-põhimõte.

Kui investeerija paneb kuhugi raha kinni, ju ta siis on hästi läbi mõelnud ja näeb sellest siis perspektiivis omale tulu tõusvat, arutleb Mats Paldiskisse investeerimise teemal. «Esimesel investeerijal on alati eelis,» leiab ta.

Hetkel kuum