ISDN võimaldab firmale kiire andmeside

02. aprill 1998, 00:00

Kui senised analoogliinidel baseeruvad telefonijaamad on mitmete probleemidega, siis sammuks paremuse poole on ISDN-võrgul (Integrated Services Digital Network) ehk digitaalsel võrgul baseeruvad telefonijaamad. ISDN-võrgu eelised peituvad selles, et samas võrgus toimivad üheaegselt erinevad teenused, ning võimaldab mahutada mõnele juhtmepaarile mitmeid sidekanaleid, millest igaüks on fikseeritud andmeedastuskiirusega. Selline lahendus peaks sobima just väiksematele ja keskmistele firmadele.

ISDNi ühe kanali kiiruseks on 64 kbit/sek. Kuna ISDNi baasühendus võimaldab üheaegselt kasutada kahte kanalit, siis võib arvutitarkvara seada nõnda, et suurte andmehulkade ülekandel võetakse automaatselt abiks ka teine sidekanal, saades seega kanalite summaarseks kiiruseks 128 kbit/sek.

ISDNi puhul on ühest arvutist teise saadetav info kogu teekonna vältel digitaalne. ISDN-liinil ei saa kasutata tavapäraseid modemeid, vaid arvuti ühendamiseks ISDN-liinile on vaja ISDNi kaarti (Data Adapter). ISDNi kaart on seade, mis muudab arvutis oleva digitaalse info sobivaks ISDN-liini kaudu saatmiseks, kuid ei muuda seda analoogkujule, mida modemid teevad.

Vahel nimetatakse ISDNi kaarti ka ISDNi modemiks, mis ei ole õige nimetus, sest selles ei toimu moduleerimist ega demoduleerimist. Sellest tulenevalt ei saa ISDNi kaardiga varustatud ja ISDN-liiniga liidetud arvutist otseselt ühendust arvutiga, mis on telefoniliiniga ühendatud modemi kaudu.

Kui tavapärase modemiühenduse loomine teise arvutiga võib kesta minuteid, siis kahe arvuti vahelise ühenduse loomine ISDN-liini kaudu kestab vaid paar sekundit. Kiire ühenduse loomine võimaldab katkestada saadud ühenduse, kui andmed ei liigu, mis hoiab kokku telefoniliini kasutusaega ja internetiteenuse pakkuja minutimaksu. Kui aga kasutaja klikib viidet mõnele uuele internetileheküljele, siis taastatakse ühendus kasutajale märkamatult.

Tehnoloogiliselt on ISDNi kaart tunduvalt odavam seade kui modem. Juba on turule jõudnud kaardid, mis maksavad 1500 krooni, ning võimaldavad lisaks 56kbit kiirusega andmesidele ka faksi ja telefoni automaatvastaja kasutamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing