3. mai 1998 kell 22:00

46 miljoni nõue Ühispangale

24. aprillil pankrotistunuks kuulutatud Eesti esimesel aktsiaseltsil A.O. Imbi on võlgu 14,3 mln krooni, sh maksuametile üle poole miljoni krooni. Samas ei saa A.O. Imbi kasutada oma arveldusarvet, millel pidanuks pankroti väljakuulutamise päeval olema 46,7 mln krooni.

AS A.O. Imbi tahtis teha 1996. a detsembris 20 000 krooni suurust ülekannet, mida Põhja-Eesti Pank (PEP) keeldus tegemast, põhjendades seda raha puudumisega kliendi arvelduskontol.

A.O. Imbi omanik ja juhatuse esimees Vambola Kolbakov väitis, et kontol on 3,26 mln dollarit ja pöördus abi saamiseks kohtu poole.

Tallinna linnakohus otsustas, et hagi tuleb rahuldada ja vahepeal Ühispangaga liitunud PEP peab ülekande tegema.

Samas võttis hageja oma avalduse tagasi ja võidetud kohtuasi lõpetati. Kolbakovi sõnul oli ta nõus hagi tagasi võtma vaid selle tõttu, et Ühispanga president Ain Hanschmidt ja peadirektor Lembit Kitter olevat lubanud pangapoolsed kohustused ASi A.O. Imbi ees täita.

«Mingeid lubadusi selle raha väljamaksmiseks pole olnud,» kinnitas Lembit Kitter. Tema ütlusel soovis Kolbakov teatud projektide rahastamiseks laenu ja ka sai seda.

«Võin öelda, et VEB fondi ümber saab vaielda lõpmatuseni, tegu on õigusliku vaakumiga,» märkis Kitter. Tema sõnul on hagi adressaat vale ja Ühispank pole asjaga kuidagi seotud ega kavatse seda raha kunagi välja maksta.

«VEB fondi probleemi lahendaks riiklik otsus, aga selle seadusandlikuks läbisurumiseks on survegrupp liiga lahja,» leidis Kitter.

Pankrotihaldur Indrek Leppiku sõnul on võlausaldajate esimene koosolek 11. mail Tartus ja nõudeid ASi A.O. Imbi vastu saab esitada kahe kuu jooksul. Ta lisas, et ASil A.O. Imbi on õiguslik alus 46,7 mln krooni tagasi võita.

«See oleks huvitav pretsedent, sest arvelduskontol oleva raha tagastamisel saaksid kõik võlausaldajad 100% oma nõuetest kätte ja äriühingu aktsiate hind kosuks pankroti käigus tublisti,» märkis Leppik.

«Olen veendunud, et hagi kohtus rahuldatakse,» lausus vandeadvokaat Kalev Bachmann, kelle sõnul on ASi A.O. Imbi nõude kandmine VEB fondi põhiseadusega vastuolus. Kindlust lisab asjaolu, et kohus on juba kord varem tuvastanud A. O. Imbi õigust sellele rahale, lisas Bachmann.

Hetkel kuum